nemiznú, sú stále rovnako obľúbené.
ROŽŇAVA/REVÚCA. Každé narodenie dieťaťa musí byť nahlásené na príslušný matričný úrad podľa miesta narodenia. Matrikárka zapíše dieťa do knihy narodení, vystaví rodný list a žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa.
Chlapec nemôže mať dievčenské meno
Každé meno, ktoré vyberiete pre svoje dieťa, musí byť uverejnené buď v knihe, ktorú majú všetky matriky "Meno pre naše dieťa", alebo na zahraničnej stránke detských mien sveta, ktorú môžu matriky používať. "Tieto mená nemôžu byť neosobné, chlapec nemôže mať dievčenské meno a naopak," vysvetľuje Jana Mandátová z rožňavskej matriky.
V top desať aj Jessica
Ako nám povedala J. Mandátová, "doposiaľ boli najpoužívanejšími mužskými menami v tomto roku Kristián, Patrik, Tomáš, Ján a Dávid. Ženské sú Vanesa, Viktória, Dominika, Katarína a Tamara." V desiatke najpoužívanejších ženských mien sa vyskytlo aj u nás netradičné meno Jessica.
"Najpoužívanejšími v tomto roku sú mužské mená Miroslav, Marek, Róbert, Peter, Igor. Medzi ženskými sú to Iveta, Andrea, Mária, Eva a Anna," povedala nám Anna Vrbiarová z matriky v Revúcej.
Džesika a Diego
Pri výbere mena ovplyvňuje človeka veľa faktorov. A keď sa nejakému rodičovi zapáči, neváha a svojmu dieťaťu ho jednoducho dá. Tak sa na matrike v Rožňave stretnú aj s menami Jeniffer, Jessica, ale aj Džesika. Vyskytli sa aj už aj mená Brian, Mia, Kitti, Roderick, Diego, Sarah či Fabiola.
Každý môže mať tri osobné mená
Každý človek môže mať až tri osobné mená. Všetky však musí používať. Keby sa vám nepáčilo poradie svojich mien, zmeniť si ho nemôžete. "Máme žiadosti na dve mená, ale na tri veľmi málo," hovorí J. Mandátová. "Dve mená mávame, ale nie často. Tak päť prípadov do roka. Raz však dokonca aj starší občania prišli požiadať o druhé osobné meno," povedala A. Vrbiarová.
Úpravy len raz
Viacerí ľudia žiadajú o úpravy svojich mien. Dajú sa však urobiť len raz za život. "Môžete si upraviť meno do materinského jazyka. Napríklad maďarské István na slovenský ekvivalent Štefan, alebo opačne. Sú aj prípady zmien tvaru priezviska bez koncovky slovenského prechyľovania -ová, čo sa týka hlavne žien," povedala J. Mandátová.
"Veľa prípadov zmien priezvísk nemáme. Väčšinou sú žiadosti po uzavretí manželstva," dodala A. Vrbiarová.
Ak sa vám vaše meno alebo priezvisko nepáči, o zmenu musíte požiadať obvodný úrad podľa trvalého pobytu. Musíte však uviesť závažný dôvod, prečo to chcete. Keď vám obvodný úrad vyhovie, zaplatíte stanovený poplatok, niekoľko tisíc korún, a meno alebo priezvisko vám zmenia.
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.