kameňom erdžali koníky, rozliehal sa spev horalov a rozvoniavali dobroty pripravené podľa starodávnych receptov.
VIKARTOVCE. V minulosti bola takmer celá podtatranská oblasť pokrytá hustými a takmer nepreniknuteľnými lesmi. Prapredkom dnešných obyvateľov regiónu neostávalo nič iné, len sa doslova týmito lesmi prekliesniť, prerúbať a získať kus úrodnej pôdy či pasienkov.
"Naši predkovia sa pred stáročiami dostali v Hornádskej kotline najďalej," hovorí starosta Vikartoviec Vladimír Šavel. "Prišli najbližšie k prameňom Hornádu." V prvej línii išli drevorubači a toto remeslo sa pre Vikartovce stalo doslova erbovným. Aj v dnešnom svete sa drevorubačstvom živí takmer 40 % obyvateľov obce.
Súťaže, remeslá, ochutnávky, humor
Vikartovčania sú napriek tvrdým životným podmienkam veselí a pohostinní ľudia. 3. ročník drevorubačskej súťaže, ktorým si uctili výročie písomnej zmienky, sa niesol v znamení súťaží drevorubačov v rôznych disciplínach. Absolútnym víťazom súťaže sa stal Peter Parduš z Hniezdneho v okrese Stará Ľubovňa.
Na svoje si však prišli aj milovníci zabudnutých remesiel či jedál. Dedina bola vyzdobená kobercami a výšivkami, pred domami sa objavili korýtka na kúpanie detí aj zabudnuté pracovné nástroje. Ľudové remeslá predviedli muži pri čistení obilia, kresaní šindľov, ženy ostošesť tkali koberce, spracovávali ľan. Svoje umenie predviedli aj hasiči, futbalisti, na slávnostnom zasadnutí obecného zastupiteľstva si poslanci uctili významných rodákov z Vikartoviec.
PAVOL HUDÁK
Autor: Tokajské vinobranie
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.