samosprávneho kraja (PSK). Vedúci odboru školstva Karol Lacko uviedol, že informácie poskytujú až teraz, keďže presný počet žiakov, ktorí nastúpili do stredných škôl, bol známy až 15. septembra.
PREŠOV. Karol Lacko sa pozastavil aj pri skončenom školskom roku 2007/2008. Uviedol, že pre PSK bol úspešný, o čom svedčia výsledky žiakov, ktorí sa zúčastnili vedomostných a športových olympiád. Koniec školského roka bol náročný, lebo riaditelia sa museli pustiť do prípravy školských výchovno-vzdelávacích programov súvisiacich s reformou. Zmeny sa týkajú hlavne počtu hodín jednotlivých predmetov a ich skladby. Pribudli voliteľné predmety.
Reforma zasiahla v zriadovetaľskej pôsobnosti samosprávnych krajov zatiaľ len prvý ročník stredných škôl. Do 20. septembra mali riaditelia škôl a školských zariadení na odbor školstva PSK odovzdať vypracované vzdelávacie programy súvisiace s novým školským zákonom. „Nie všetci riaditelia a rodičia sa tomu tešia, ale zákon platí," skonštatoval Lacko. Dodal, že prvé mesiace školského roka nebudú pre nikoho jednoduché.
Nastúpilo vyše 39-tisíc žiakov
PSK má v prevádzke 89 škôl a školských zariadení - 17 gymnázií, 59 stredných odborných škôl, 2 jazykové, 7 spojených škôl, 1 školský internát, 2 školské hospodárstva a školu v prírode.
Najväčší záujem bol o gymnáziá, hotelové a obchodné akadémie: „Mierne poklesol záujem o pedagogické a zdravotnícke školy. Najmenší záujem bol o stredné odborné učilištia."
Do škôl PSK nastúpilo 39 125 žiakov. Za katedry sa postavilo 3 212 učiteľov a 1 287 nepedagogických zamestnancov: „PSK je najväčším zamestnávateľom v Prešovskom kraji," pripomenul Lacko. Na školách otvorili aj nové odbory, čím PSK splnil požiadavky podnikateľov a burzy práce. Ide napríklad o odbory podlahár, kuchár, mäsiar, otvorili aj technické lýceum. Zo siete vyradili odbory, o ktoré nebol u žiakov záujem počas piatich rokov.
Riaditelia sa museli pripraviť
K zavádzaniu nového školského zákona do praxe sa vyjadril aj riaditeľ Gymnázia J. A. Raymana v Prešove Miroslav Krajňak. Boli jednou zo škôl, na ktorej v rokoch 1994 - 1997 ministerstvo overovalo alternatívny učebný plán. S prípravou školského vzdelávacieho programu začali už v decembri 2007: „Mali sme štrnásťročnú skúsenosť s alternatívnym učebným plánom. Vychádzali sme z pracovnej verzie nového školského zákona a štátneho vzdelávacieho programu. Výsledkom je, že už začiatkom júla sme mali hotové nové učebné osnovy."
Riaditeľ Strednej odbornej školy Masarykovej v Prešove Stanislav Kuchta povedal, že mali s prípravou školského vzdelávacieho programu väčšie problémy: „Prvé informácie k nám prišli v polovici júna, bolo to obdobie maturít. Svojich päť vzdelávacích programov sme museli pripraviť cez prázdniny. Jeden má zhruba 500 strán. Na stole mám 2 500 strán. Príprava jedného trvala zhruba 200 hodín. Vzdelávacie programy nám však otvorili nám priestor, veď už pred štyrmi rokmi sme sa odchýlili od odevníctva."
MARIANNA PETEJOVÁ MEŠŠOVÁ
* * *
--- FAKTY ---
Čo prináša nový zákon
n Školy majú viac priestoru učiť po svojom. Štát v rámci vzdelávacieho programu určí 70 percent učiva, ktoré je povinné. O 30 percentách rozhodnú školy.
n Pri maturitných skúškach sa rušia úrovne A, B, C - zostane jedna spoločná.
n Pri 8-ročných gymnáziách nastáva obmedzenie, pretože len 5 percent z populačného ročníka bude môcť študovať na tomto type školy.
n Nové učebné osnovy sa dotýkajú aj náboženskej výchovy.
n V triedach je menej žiakov, v strednej škole maximálne 30.
n Zriaďovateľ, teda PSK, musel vydať všeobecne záväzné nariadenie na čiastočnú úhradu nákladov na činnosť v školských kluboch, v školských strediskách záujmovej činnosti, jedálňach, školských internátoch a v jazykovej škole.
n Žiaci sa budú učiť viac cudzie jazyky.
n Zakázané je fyzické násilie.
n Školský systém sa zosúladí so systémom medzinárodnej klasifikácie vzdelávania ISCED.
n Aby žiak mal nárok na sociálne štipendium, nesmie mať priemer známok horší ako 3,5 - rodič však musí byť poberateľom dávok v hmotnej núdzi alebo zarábať v priemere menej, ako je životné minimum - do priemeru známok sa nezapočítava klasifikácia z nepovinných predmetov.
n Niektoré školy sa premenovali: Stredné odborné učilištia na Stredné odborné školy (SOŠ) Stredné zdravotnícke školy na Stredné odborné zdravotnícke školy, Združené stredné školy na SOŠ. Pri jazykových školách vypadlo slovo štátna. Zmenil sa aj názov školských lesov a školských majetkov - volajú sa školské hospodárstvo.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.