Stropkove, v Mrázovciach a v Sitníkove. V súčasnosti je ťažiskom ich záujmu lokalita Vlača pri Hanušovciach nad Topľou v povodí rovnomennej rieky.
VLAČA. Osemčlenná skupina čerstvých absolventov archeológie dorazila do Stropkova už koncom augusta, archeologický prieskum však prekazilo nepriaznivé počasie. Od minulého štvrtka pod vedením riaditeľky múzea v Hanušovciach nad Topľou Márie Kotorovej Jenčovej pokračujú v práci priamo v teréne. "Výskum je sústredený na pravobrežnej terase Tople, kde sa nachádza polykultúrne osídlenie. Objavili sme tam sídlisko z doby bronzovej a staršej doby železnej. Už druhým rokom sa tam zachytávajú objekty z doby slovanskej z 8. až 9. storočia. Na tomto sídlisku sa s prestávkami kope od roku 2003," uviedla M. Kotorová Jenčová.
Odkryli sídliskové objekty
Archeológovia tu objavili niekoľko objektov so sídliskovými jamami a chatami. "Máme tu veľmi cenné nálezy pecí, ktoré zrejme súvisia s metalurgiou bronzu. Tohto roku sme našli zlomok odliatej formy, ktorý dokazuje, že sa tu tavil bronz, aj väčšie množstvo fragmentálnej keramiky," upresnila M. Kotorová Jenčová. "Máme odkryté dve veľké plochy, na ktorých sa nám rysujú v jednej minimálne dva objekty na ploche a tri v profiloch, v druhej sonde sa nám rysuje asi päť objektov, ktoré zatiaľ nevieme bližšie špecifikovať."
Angličania majú vlastné metódy
Metódy práce našich a anglických archeológov sa v niekoľkých bodoch líšia. "Angličania rešpektujú naše metódy práce, pretože ja som zodpovedná nášmu pamiatkovému ústavu a musím dodržiavať platnú legislatívu. Podľa mojich informácií Angličania napríklad nemajú skúsenosti s takýmito hlbokými sondami. My sme ešte len v hĺbke nejakých 60 cm, oni však majú dlátka len na 30 cm hlboké sondy. Rozdiel je takisto v hygiene výskumu. U nás sa veľmi dbá na to, aby boli profily začistené presne, aby boli kolmé. Pre anglických archeológov je nóvum náš materiál, pretože ten anglický praveký je úplne iný."
A ako hodnotia archeologický výskum na východnom Slovensku samotní Angličania? "Je to tu veľmi zaujímavé, sú tu bohaté nálezy a ľahko sa kope, pretože je dobrá zemina. Sú tu veľmi rôznorodé tvary a druhy nálezov, pretože nejde len o jedno historické obdobie," zhodnotila Lynsey Fairweather. Problém nevidela ani v nepriaznivom počasí. V čase, keď nebolo práve ideálne na prácu v teréne, sa Angličania venovali umývaniu, rozdeľovaniu a popisovaniu jednotlivých nálezov. V archeologickom prieskume lokality Vlača budú Angličania pokračovať až do konca októbra.
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.