veľká vodná nádrž na zasnežovanie bude lyžiarom k dispozícii už 6. decembra. Stroje v týchto dňoch bežia naplno, aby sa blížiaci termín stihol.
TATRANSKÁ LOMNICA. Približne štyri mesiace stačilo Tatranským lanovým dráham (TLD) z portfólia J&T, aby pozmenili reliéf hornej Tatranskej Lomnice. Pribudla zbrusu nová zjazdovka Čučoriedky Západ. Doterajší svah Čučoriedky Východ sa rozšíril, najmä jeho dojazd pri lanovkovej stanici Štart. Celkovo takto úpravami terénu bude túto zimu pripravených päť kilometrov novozasnežovaných trás na dvadsiatich hektároch.
Nádrž a štvorsedačka
Na potreby umelého zasnežovania niekoľko sto metrov nad lanovkovou stanicou TLD v Tatranskej Lomnici dokončujú obrovskú vodnú nádrž. Tá by v neskoršom horizonte mala ľuďom slúžiť i v lete. "Neskôr tam chceme nasadiť mloky a žaby, aby sa z nádrže stalo prírodné jazero. Tak ho budú môcť domáci a turisti, napríklad na prechádzky využívať i v lete," informovala Katarína Šarafínová z TLD. Ďalšou výraznou novinkou, ktorá bude fungovať už v decembri, je nová štvorsedačková lanovka na Čučoriedkach.
Odklonené trasy zalesnia
Investícia rozširovania zjazdoviek v Tatranskej Lomnici presahuje 300 miliónov korún. "Jej zásadnú prvú časť vrátane Čučoriedok, novej štvorsedačky a nádrže spúšťame 6. decembra. Ostatok sa dokončí neskôr," upresňuje riaditeľ TLD Bohuš Hlavatý. Zvyšok predstavuje najmä úprava trasy zo Skalnatého Plesa na Štart. "Tam sme čiastočne zmenili aj jej smerovanie, aby to vyhovovalo súčasným trendom. Odklonené trasy sa spätne zalesnia," doplnil Hlavatý. TLD v zásade rozširovali zjazdovku v pásme lesa na 60, nad lesom pod Skalnatým Plesom projekty hovoria o 40 metroch.
Nová dvojka v krajine
Hlavatý o Tatranskej Lomnici hovorí ako o novom druhom najvýznamnejšom lyžiarskom stredisku na Slovensku. "Doteraz sme zjazdovky ako tak mali, ale bez garancie snehu. Zasnežovanie bolo v Lomnici veľkým provizóriom, teraz by istota snehu mal trvať od decembra do marca," sľubuje Hlavatý. Podľa neho to rozvinie cestovný ruch a profitovať okrem TLD bude množstvo tatranských súkromných biznisov. "To, že sme na lanovke mali najväčšie tržby v lete a nie v zime, ako je to všade inde, bola veľká európska anomália," povedal Hlavatý.
Rôzne názory
Ľudia lomnický megaprojekt prijímajú rôzne. "Hoci som lyžiar a to vášnivý, toto je veľký útok na tatranskú prírodu. Takáto zjazdovka tu nemala nikdy vyrásť, je to nepochopiteľné porušenie všetkých zásad národného parku," hovorí realitný manažér Emil Blaško z Tatranskej Lomnice.
Podobne zmýšľa Juraj Švajda z výskumného ústavu vysokohorskej biológie v Tatranskej Javorine. "Slová o anomálii neplatia. Tatry sú prirodzene iné ako Alpy a hlavná turistická sezóna tu bola vždy v lete," myslí si Švajda.
Mladí sa tešia
Švajda za najväčší problém považuje kompenzáciu investorov národnému parku. "Zničené hodnoty rozširovaním zjazdovky vyčíslili na viac ako 400 miliónov, no park sa uspokojil len s desatinou. Pritom národný park stále horekuje ako nemá peniaze napríklad na kompenzáciu súkromných vlastníkov," povedal Švajda.
Časť ľudí sa naopak novej zjazdovky nevie dočkať. "Neviem o čo zeleným ide, zjazdovka mi nepripadá ako nezmysel," povedal Peter Fekete z Popradu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.