MONIKA TOPORCEROVÁ, monika.toporcerovakorzar.sk
V obci Žehra pod Spišským hradom pretrváva patová situácia. Ústavný súd SR zrušil voľby z decembra 2006, po ktorých sa starostom Žehry stal rómsky kandidát Marián Mižigár. Po verdikte Ústavného súdu by sa do vedenia obce malo vrátiť niekdajšie zastupiteľstvo a nerómsky starosta František Hadušovský, ktorý viedol Žehru pred voľbami 2006. Od rozhodnutia Ústavného súdu prešiel takmer mesiac a v obci sa nič nezmenilo. Ľudia nevedia, kto je vlastne starostom a hovoria, že je to Kocúrkovo.
ŽEHRA. Rok a deväť mesiacov trvalo, kým Ústavný súd (ÚS) uzavrel prípad posledných komunálnych volieb v obci Žehra (okres Spišská Nová Ves). Na neverejnom zasadnutí 17. septembra ich vyhlásil za neplatné. Odvtedy prešiel takmer mesiac. Na obecnom úrade pracuje ako starosta naďalej M. Mižigár, zvolený vo voľbách v roku 2006, ktoré súd vyhlásil za neplatné. Jeho predchodca F. Hadušovský je pripravený vrátiť sa do úradu, ale až po doručení nálezu z ÚS.
Súd nemá lehoty
Kedy dorazí do Žehry rozhodnutie ÚS, nie je jasné. Hovorca ÚS Jozef Skybjak včera informoval, že súd zatiaľ nevyhotovil rozhodnutie v tejto veci. „Sú tam isté procesné úkony, nález sa podpisuje, posiela na korektúru a potom sa posiela účastníkom konania," objasnil postup, ktorý môže trvať ešte niekoľko týždňov. Podľa slov J. Skybjaka nie sú určené lehoty, dokedy má ÚS vyhotoviť a zaslať nález. Zdôraznil, že rozhodnutie o neplatnosti žehrianskych volieb nie je platné. „Kým sa nevrátia doručenky od účastníkov konania, nie je toto rozhodnutie právoplatné," potvrdil hovorca súdu.
Dlhé čakanie
Obyvateľom Žehry sa toto čakanie zdá pridlhé. „Ústavný súd dva roky rozhoduje o takej závažnej veci, ako je vedenie obce - to je podľa mňa dobrý 'prúser'. Je to dlhá doba," vraví Pavol Dvorský. Podľa jeho názoru je v dedine patová situácia. „Malo by už nastúpiť staré vedenie až dovtedy, kým nebudú nové voľby. Teraz sa nedá o ničom rozhodnúť. Celá dedina stojí, je to nulový stav, ani dopredu, ani dozadu," dodáva.
Ďalší obyvateľ Žehry má podobný názor. „Počul som, že voľby sú zrušené, ale nejde mi do hlavy, prečo na to neprišli už skôr, prečo to tak dlho trvalo. Tak sa to nedá, tu treba robiť a žiť," myslí si pán Ján zo Žehry. Predstavil sa aj priezviskom, ale potom požiadal, aby nebolo zverejnené. Vraj sa bojí. Rovnako reagovali aj ďalší oslovení obyvatelia obce s tým, že nechcú hovoriť o M. Mižigárovi, lebo sa obávajú jeho hnevu.
Mižigár s nálezom nesúhlasí
Starosta zvolený v roku 2006 M. Mižigár uviedol, že rozhodnutie Ústavného súdu o zrušení volieb v Žehre nepovažuje za správne. „Rozhodnutie však budem akceptovať. V súčasnosti neuvažujem obrátiť sa na iné orgány v SR, pretože Ústavný súd SR je najvyššou súdnou autoritou v SR a proti jeho rozhodnutiu v rámci SR nie je možný žiadny opravný prostriedok. Obrátiť sa na iný medzinárodný orgán, napríklad Európsky súd pre ľudské práva, tiež nepovažujem za náležité, pretože by boli museli byť dotknuté niektoré zo základných ľudských práv, ktoré sú deklarované v medzinárodných dokumentoch a volebné právo v nich nie je zdôraznené. Navyše svojím podaním na medzinárodný súd by sa zrejme poškodilo dobré meno Slovenska, proces by dlho trval a nepomohlo by to ani samotnej obci Žehra," vyjadril sa M. Mižigár.
Hadušovský čaká na rozsudok
Bývalý starosta F. Hadušovský si myslí, že súd pracuje pomaly. „Je smutné, že Ústavný súd má tak veľa času a tak dlho nechá čakať občanov, ktorí sa naň obrátili. Výklad ústavného právnika je taký, že by malo nastúpiť staré zastupiteľstvo a starý starosta. Momentálne nevieme, ako ďalej. Uvidíme, aký bude verdikt Ústavného súdu. Kým nemám rozsudok ústavného súdu, je starostom M. Mižigár. Keď dostanem rozsudok, budem starosta naspäť ja, do nových volieb," hovorí. V dlhom čakaní na verdikt súdu vidí riziko pre obec. „Kto bude zodpovedný za prípadné škody, ktoré napáchalo momentálne zastupiteľstvo a starosta? Dopredu ťažko povedať, ak sa náhodou stalo niečo, niečo zmanipulovalo, ale už dnes mi volajú konatelia firiem, že im obec dlhuje za smeti, za vodu, a ja to nemôžem riešiť, ešte nie som na úrade," prízvukuje F. Hadušovský.
Tandem nebude
Pred voľbami v roku 2006 bol M. Mižigár zástupcom starostu F. Hadušovského. V súčasnosti si ani jeden z nich nevie predstaviť spoluprácu v budúcnosti. „Pre mňa je pán Mižigár nedôveryhodná osoba. Má pochybnú minulosť a je to človek, ktorý bol štyrikrát súdne trestaný, je to konfliktný typ," hovorí F. Hadušovský. Spoluprácu vylučuje aj M. Mižigár: „Voči spolupráci s pánom Hadušovským som mal v minulosti výhrady, pretože len veľmi málo a v poslednom období vôbec nefungovala komunikácia medzi ním a poslancami. Neviem si predstaviť, že by sa komunikácia medzi tými istými ľuďmi čarovným prútikom zázračne zmenila," tvrdí M. Mižigár. Dodáva, že ešte nie je rozhodnutý, či bude kandidovať vo voľbách na starostu. F. Hadušovský svoju kandidatúru v ďalších voľbách vylučuje.
Autor: sdk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.