nesú vinu práve rodičia, ktorí by mali byť pre svoju ratolesť vzorom.
ROŠTÁR/JELŠAVA/KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Zisťovali sme, ako si s problémom vedia poradiť na školách s vyšším podielom žiakov zo sociálne slabších rodín.
Rodičom odoberú prídavky
Riaditeľka Základnej školy (ZŠ) v Roštári Milada Gulačová hovorí: "Našu školu väčšinou navštevujú deti zo sociálne slabších rodín. S takýmto problémom sa teda stretávame každý deň. Ak má dieťa vymeškaných 15 neospravedlnených hodín, napíšeme hlásenie na miestny obecný úrad."
V prípadoch, ak dieťa vymešká viac ako 60 hodín, úrad práce nevyplatí rodinné prídavky rodičom, ale pošle ich na obecný úrad. Ten požaduje dokladovanie nákupu potravín a iných potrieb formou pokladničných blokov. Na základe týchto im potom vyplatí dávku 540 korún. "Ak je počet vymeškaných neospravedlnených ešte vyšší, alebo sa opakuje, hlásenie sa podáva na políciu."
Napomenutia sú neúčinné
Riaditeľ ZŠ v Jelšave Dušan Mihalides nemá s takýmito prípadmi dobré skúsenosti. "Do konca minulého školského roka sme mali až 51 takýchto prípadov." V minulosti boli s opatreniami spokojní, no teraz sú takmer bezbranní. "Ak má žiak vymeškané hodiny, väčšinou to obec rieši iba formou napomenutia, čo je pre tieto rodiny neúčinné. Vidím menšiu nápravu aspoň v rodinách, ktorým vezme úrad práce štipendium. Tieto prípady sú však zatiaľ ojedinelé."
Padali aj rekordy
Informácie o školskej dochádzke nám poskytol aj riaditeľ ZŠ v Krásnohorskom Podhradí Ladislav Mikula. "Na škole funguje monitoring, kde učitelia priebežne sledujú dennú dochádzku žiakov. Ak niektorý vymešká už viac ako 15 hodín, učiteľ mi to nahlási a my celú vec ďalej posúvame na riešenie obecnému úradu."
V škole majú zriadenú školskú komisiu, ktorá spolu s obecným úradom rodičov týchto detí predvolá a rieši záškoláctvo formou pokarhania. No v mnohých prípadoch je to bez odozvy. Ako sme sa dozvedeli, v miestnej základnej škole sa stretli aj s rekordným počtom neospravedlnených hodín. "Minulý rok sme mali prípad, keď žiak mal 80 aj 100 takýchto hodín."
Prípad pre políciu
Podľa slov starostu Obecného úradu v Krásnohorskom Podhradí Štefana Szarku sa postupuje podľa zákona. "Problém sa rieši buď formou pokarhania, alebo odobratím rodinných prídavkov. Všetko však závisí od počtu vymeškaných hodín." Prípady, ktoré sa opakujú aj napriek upozorneniu prostredníctvom obecného úradu, alebo majú rekordný počet vymeškaných hodín, 300 a viac, postupujú na políciu. V týchto prípadoch ide o prečin ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Rodičom za to hrozí trest odňatia slobody až na 2 roky. Ako hovorí starosta Krásnohorského Podhradia, v obci sa už stretli aj s takýmto prípadom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.