PAVOL HUDÁK, pavol.hudakkorzar.sk
Nad Tatrami sa včera už od rána prevaľovali ťažké mraky. Počasie si akosi nevšímalo, kto má slovenské veľhory navštíviť. Zo štítov nebolo vidieť ani milimeter. Napokon sa stal hotový zázrak. Britská kráľovna Alžbeta II. a jej sprievod mohli vidieť pýchu Slovenska v plnej nádhere. Keď veľká oblačnosť na pár minút zmizla, kráľovna s úžasom pozorovala scenérie Lomnického či Slavkovského štítu a ďalších tatranských velikánov.
VYSOKÉ TATRY. Britskú kráľovnú očakávali na Hrebienku v Starom Smokovci stovky ľudí. A dočkali sa. Okolo poludnia sa z hmly vynorila spolu s princom Pihlipom, vojvodom z Edinburghu, a so svojím sprievodom. Na Hrebienok sa vyviezla novou pozemnou lanovkou. Jej veličenstvo zaujímalo všetko. A mala si na čom oči popásť. Tatranci sa na jej príchod dobre pripravili. "Trvalo to tri týždne," povedal na margo príprav vedúci oddelenia kultúry tatranského magistrátu Ján Bendík.
Zaujal ju folklór, aj športovci
Kráľovná si vychutnala niekoľko ukážok slovenského folklóru. Zaujal ju fujarista zo Štrby, folklórny súbor Magura a dvojica píšťalkárov Michal Smetanka a Pavol Urda zo Spišského Hrhova. Po príchode na Hrebienok ju upútali najmä sánkari, juniorski majstri sveta. "Kráľovná sa zaujímala o náš šport, chcela vedieť, ako sa vlastne sánkuje, ako sa pripravujú sane na zimu a podobne," povedala päťnásobná účastníčka olympijských hier, sánkarská preborníčka, Mária Jasenčáková.
Nosiči, dávni lyžiari, horskí vodcovia
Kráľovná však spoznala aj ďalšie stránky života v slovenských veľhorách. Pracovníci Štátnych lesov TANAPu ju poinformovali o budovaní bezbariérových chodníkov. Kráľovnú pozdravili aj horskí vodcovia, chatári, záchranári, atmosféru doplnili členovia "Spolku ctiteľov športu lyžiarskeho," ktorí mapujú históriu lyžovania v Tatrách, najmä obdobie 20. rokov minulého storočia.
Vojvoda z Edinburghu si všimol vysokohorských nosičov a pýtal sa, kto tí ľudia sú. Myslel si, že ide o umelú kulisu. "Sú to nosiči a idú do práce," vysvetlil mu celú situáciu chatár a nosič Peter Petras z Rainerovej chaty. Kráľovná a princ Philiph odhalili aj pamätnú tabuľu, ktorá bude pripomínať ich pobyt na Hrebienku. Vojvoda z Edinburghu asistoval aj pri sadení limby v centre Starého Smokovca. "Je to symbol obnovy tatranského lesa," povedal riaditeľ ŠL TANAP Peter Líška. Podľa Mariána Šturcela, odborníka na tatranské lesy, limba sa môže dožiť aj veku 800 rokov. Teoreticky si teda pod ňou môžu dať rande aj páry z roku 3 802.
A blížil sa koniec... Kráľovná sa ešte párkrát nadýchla sviežeho tatranského vzduchu a so svojím sprievodom sa pobrala do Popradu Spišskej Soboty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.