Levoče. Hlavne miestna mládež dnes ničí vzácnu trávu, ktorej hodnota sa odhaduje na milióny korún.
LEVOČA. "Zvalia nám ploty, alebo ich jednoducho preskočia a na pokusných trávnikoch hrajú akoby nič futbal," vysvetľuje riaditeľ spomínanej stanice Juraj Hric. Situáciu už nezvládajú ani ich interní strážnici, šľachtitelia trávy preto žiadajú o pomoc samotný magistrát a políciu.
Jediná stanica na Slovensku
Spomínaná šľachtiteľská stanica je jediným takýmto pracoviskom v rámci Slovenska. V Levoči vznikla ešte v roku 1941. Na stanici pracuje sedemnásť ľudí. Ich hlavnou náplňou je šľachtenie jednotlivých odrôd tráv. Na prvom mieste v ich práci je perspektívne odskúšavanie odrody na malých parcelkách. Po osvedčení zakladajú potom pokusné trávniky o rozlohe jeden hektár. J. Hric zdôrazňuje, že vyšľachtenie jednej odrody trávy trvá 15 až 17 rokov. Práve tieto hektárové trávniky sú terčom záujmu miestnych. Tí na trávnikoch, ktoré vyzerajú ako zelené koberce, hrajú futbal, robia si tade dokonca aj skratky, keď z neďalekého lesa nosia drevo.
Sťahovať sa nechcú
"Odháňame ich, ale nestačí to," vysvetľuje J. Hric. Jeden hektár takéhoto trávnika má hodnotu 750-tisíc korún bez DPH. Ide aj o duševné vlastníctvo a na zreteli treba mať aj vynaloženú prácu zamestnancov stanice. "Každých sedem až desať dní musíme trávniky kosiť, v čase sucha zase umelo zavlažovať," vymenúva J. Hric. Na otázku, či neplánujú sťahovanie, riaditeľ stanice odpovedá: "Hospodárime na prenajatej pôde, z toho 60 percent patrí mestu. Naša celková rozloha je 108 hektárov, na rozvoj šľachtenia používame 32 hektárov. Toto miesto je ideálne na našu prácu. Je tu severné prúdenie vetra od Vysokých Tatier, máme tu drsné zimy, to všetko pôsobí ako selektívny činiteľ pri šľachtení tráv."
Pomôže rozšírenie polície?
V Levočských Lúkach je 40 bytov nižšieho štandardu, kde bývajú neplatiči, ale aj iní obyvatelia so sociálne slabých vrstiev. "Deti tu nemajú žiadne ihrisko, kde sa majú hrať?" reagovali domáci na našu otázku, či ničia vzácne trávniky. Na poznámku, že ide o miliónové hodnoty, reagovali niektorí smiechom, iní údivom.
Vedenie stanice rokovalo o tejto situácii aj s magistrátom. "Ideálne by bolo, keby tu bola stála policajná hliadka," myslí si J. Hric. Podľa jeho slov policajti na ich výzvy reagujú okamžitým príchodom, lenže keď hliadka odíde, všetko je po starom. Ako odznelo na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva v Levoči, na budúci rok chcú mestskú políciu personálne rozšíriť, aj tento fakt by mal prispieť k zlepšeniu situácie. "Jedna motorizovaná hliadka by bola vyčlenená iba na okrajové časti, ako sú napríklad Levočské Lúky," povedal náčelník Peter Hromjak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.