Slovensko pri svojej nedávnej návšteve britská kráľovna Alžbeta II. Ešte pred vypuknutím druhej svetovej vojny zachránil z Československa pred istou smrťou viac ako šesťsto židovských detí.
"Je to neuveriteľne slušný a skromný človek," zložil poklonu na adresu dnes už 99-ročného sira Wintona ďalší zachránený, tiež už viac ako 70-ročný starec. Tento silný, ľudský a dojímavý príbeh záchrancu a jeho zachránených, ktorý vynikajúco zobrazil vo svojom dokumente mladý slovenský režisér Matej Mináč, má úplne prozaický začiatok.
Na jeho začiatku boli slušnosť, empatia a intuícia, ktoré viedli zmysly mladého Wintona počas návštevy predvojnovej Prahy a presvedčili ho o tom, že sa so židmi udeje čosi strašné. Rovnako to cítili a tušili možno mnohí iní, ale na rozdiel od nich, iba on sa rozhodol konať. Podstúpil nepochopenie a nezáujem, no nevzdával sa, až sa mu nakoniec podarilo presvedčiť úrady vo Veľkej Británii, aby oficiálne prijali židovské deti do adoptívnych rodín. Transporty skončili kruto. Ten najväčší neodišiel, lebo vypukla vojna a všetkých dvestoštyridsať jedna detí ju neprežilo.
Je neuveriteľné, že dnes, keď sa so sebemenším charitatívnym počinom každý hneď chváli a lezie s ním pred verejnosť do médií, Winton o svojich skutkoch mlčal. A je asi príznačné, že len náhodou vyšli najavo, keď jeho manželka objavila v starom kufri kartotéky s deťmi. Tá najobyčajnejšia slušnosť je i v súčasnosti ten najvzácnejší tovar. Nedá sa kúpiť za žiadne peniaze. Príbeh sira Wintona je stále výsostne aktuálny, lebo i dnešok potrebuje svojich tichých záchrancov V kontraste s tým najväčším zlom jasne hovorí o tých najlepších stránkach človeka.
Autor: Slušnosť
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.