Ministerstvo životného prostredia (MŽP) a ministerstvo pôdohospodárstva plánujú použiť proti lykožrútom fytopostreky na prírodnej báze.
BRATISLAVA. "Tam sa nebude dávať nejaká chémia, ktorá by ničila alebo nejakým spôsobom likvidovala celé porasty. A bude sa používať iba v krajných prípadoch," povedal po rokovaní vlády hovorca MŽP SR Peter Višváder. Podľa neho by sa mali postreky aplikovať v hospodárskych lesoch a nie na chránených územiach.
Kabinet včera na rokovaní schválil Návrh legislatívnych, inštitucionálnych a ekonomických opatrení na zmiernenie a následné zastavenie podkôrnikovej kalamity v smrečinách na Slovensku z dielne spomínaných rezortov. Na boj s lykožrútom plánuje vláda v rokoch 2009 až 2013 vynaložiť viac ako 1,5 miliardy korún (50,25 mil. €). Podľa Višvádera problémy s podkôrnym hmyzom pretrvávajú, preto treba zakročiť. "Bola vyhlásená kalamita. Lykožrút určite nie je na ústupe," povedal hovorca, podľa ktorého sa doteraz pristupovalo ku kalamite pasívne. "Aj MŽP je za to, aby sa k nej pristupovalo aktívne, aby Slovensko nebolo hnedé, ako sa to teraz vyvíja, ale aby ostalo zelené," povedal o návrhu opatrení hovorca MŽP.
"Chemické postreky nebudeme uprednostňovať, kým nám to okolnosti dovolia," povedal štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Vladimír Palša. Podľa schváleného návrhu by mali lesní hospodári zabezpečiť mechanickú alebo chemickú asanáciu aktívnych chrobačiarov, čiže smrekov napadnutých podkôrnym hmyzom, z ktorých tento škodca ešte nevyletel, odstrániť poškodené stromy, vývraty a zlomy atraktívne pre podkôrny hmyz. "Keby sme vyviezli drevo hneď po kalamite, nevyvážali by sme teraz znehodnotené," povedal Palša. Obhajoval aj rekonštrukciu a vybudovanie ďalších lesných ciest v kalamitných oblastiach, s ktorými sa v návrhu počíta. Podľa neho by táto lesná dopravná sieť mala slúžiť napríklad v prípade lesných požiarov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.