Niekdajšie príspevkové organizácie tak vytvorili mestskú obchodnú spoločnosť, pričom rozsah služieb v nej sa rozšíril. Dnes sa však zdá, že to nebol najšťastnejší ťah. Za posledné tri roky je spoločnosť v mínusových číslach. Strata sa vyšplhala na takmer 660-tisíc korún.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Situáciou v podniku sa zaoberali aj poslanci mestského zastupiteľstva. Riaditeľ spoločnosti Marián Tirpák vidí riešenie v oddelení podnikateľskej činnosti a služieb, ktoré by opätovne prešli pod mesto. "Týmto smerom, akým sa to uberá, to nie je udržateľné," zdôraznil M. Tirpák pred podhradskými poslancami.
Každoročná strata
Vlani spoločnosť vykázala stratu takmer 230-tisíc korún, predvlani to bolo viac ako 273-tisíc a k poslednému septembru tohto roka skoro 156-tisíc korún. Donekonečna nechať takto fungovať spoločnosť je podľa predsedu finančnej komisie Jána Lisoňa nemožné.
Podľa primátora Jozefa Baču, dozorná rada (DR) spoločnosti sa pravidelne stretáva a hodnotí hospodárenie mestských služieb. "Jedným z odporúčaní DR bolo, aby spoločnosť získavala zákazky v stavebnej činnosti aj mimo mesta. Rovnako sme o analýzu požiadali aj auditorku. Tá okrem iného manažmentu spoločnosti doporučila zlikvidovať stratu v najbližších dvoch rokoch. Mesto ako spoločník je v prípade neriešenia uvedenej straty povinné ju niesť na svojich pleciach," zdôraznil podhradský primátor.
Späť k príspevkovej organizácii?
Poslanci sa situáciou v spoločnosti budú zaoberať aj v budúcnosti. Aký bude jej osud, ukáže najbližšie obdobie. Nateraz navrhli vypracovať podrobnú analýzu hospodárenia a navrhnúť opatrenia a možné riešenia na dosiahnutie vyrovnaného hospodárenia. Rovnako navrhli vyčleniť z predmetu činnosti spoločnosti pohrebnícke a cintorínske služby, správu bytov a nebytových priestorov, údržbu mesta a čistenie verejných priestranstiev. Tie by boli súčasťou novej príspevkovej organizácie mesta, ktorá by bola jedným z možných riešení negatívneho stavu v spoločnosti Služby mesta, s. r. o. "Budeme hľadať ďalšie, lepšie riešenia pre mesto, jeho obyvateľov, ako aj pre samotnú spoločnosť," zdôraznil primátor.
* * *
--- FAKTY ---
Genéza služieb
Hlavným dôvodom vzniku eseročky so 100-percentnou účasťou mesta Spišské Podhradie bola zmena legislatívy - zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy č. 523/2004. Podmienkou pre príspevkové organizácie bolo nemať viac ako 50 percent príjmov z podnikateľskej činnosti. Túto podmienku nespĺňala väčšina príspevkových organizácií obcí a miest na Slovensku, ktoré prevádzkujú tepelné hospodárstvo daných miest a obcí. Z týchto dôvodov sa aj príspevková organizácia Bytový podnik mesta Spišské Podhradie (prevádzkovateľ tepelného hospodárstva a nájomných bytov) musel transformovať na eseročku. Proces transformácie zahŕňa pomerne zložitú postupnosť činností, preto sa vtedajšie vedenie mesta rozhodlo rozšíriť záber novovzniknutej eseročky o ďalšie činnosti a do tejto organizácie včleniť aj druhú príspevkovú organizáciu mesta Mepos. Obe boli príspevkové, dostávali z mestského rozpočtu príspevok na svoju činnosť, ponechávali si aj vybraté príspevky za prenájom bytov a nájomné za hrobové miesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.