Niektorí poslanci nevedia, či zaň zahlasujú. Primátor Ján Mokoš navyše hovorí o existencii skupinky, ktorá prijatie plánu cielene marí.
VYSOKÉ TATRY. Podľa zákona musí mať každé mesto schválený územný plán. Kvôli vetrovej kalamite a zonácii národného parku úrady Vysokým Tatrám tento de iure protiprávny stav zatiaľ tolerujú. Stopky však pomyselný čas na nápravu odpočítavajú a plán stále nie a nie prijať. V súčasnosti sa vyhodnocujú pripomienky k návrhu od občanov. Niektorí z nich spochybňujú zákonnosť procesu tvorby plánu.
Aktivisti: Rozpory so zákonmi
Občianske Združenie pre Tatry tvrdí, že mesto protiprávne na povinný koncept návrhu použilo urbanistickú štúdiu. Ďalej namieta, že radnica roky nerešpektuje územné plány zón. "Mesto zámerne vyvoláva dojem, že nie sú záväzné a vlastne tu neplatí nič. O ich záväznosti sme presvedčení," hovorí Rastislav Brabec zo združenia. Nerešpektovanie záväznosti malo údajne nahrávať veľkým investorom princípom - kde si zapichneš kolík, postavíš si, čo len chceš. Združenie si myslí, že prijatie plánu takisto ohrozuje nedávne prisúdenie Štrbského Plesa Vysokým Tatrám. Návrh na mieste osady totiž obsahuje biele miesto.
Primátor pripúšťa chyby
Na tieto námietky reagoval primátor Ján Mokoš. "V meste existuje nejaká skupinka, ktorá chce prijatie plánu zmariť a celý proces nabúrať. Neustále napadá ľudí, osočuje, uráža a obviňuje," uviedol Mokoš. Pripustil, že v návrhu plánu môžu byť chyby. "Tie však treba vyriešiť pripomienkami, nie útokmi. Obviňovať šéfa stavebného úradu Nováka, že ten chce toto pre Paľa a pre Jana nie, nie je na mieste. Veď on v meste ani nikoho poriadne nepozná," argumentoval Mokoš.
Mená neprezradil
Informácií o skupinke sa dožadoval Štefan Gallik z majetkovej komisie: "To si mám teraz myslieť, že ja som člen tej skupinky, pretože plán tiež namietam?" Primátor odpovedal: "Nikoho konkrétne menovať nebudem." Primátor Mokoš však verejne pripustil, že s viacerými členmi skupinky o téme hovoril.
Nevie, či zahlasuje
Štrbským Plesom ako problémom si nie je istý ani poslanec Pavol Stano. "Ťažko povedať, či možno prijať takto nekompletný územný plán mesta bez tejto mestskej časti." Stano nevie, či za plán bude hlasovať: "Tu treba zvažovať, čo je horšie. Nemať žiaden územný plán, alebo konečne nejaký, hoci nie celkom ideálny."
Obavy z Petržalky
Stano sa takisto obáva, či návrh plánu nenahráva veľkým finančným skupinám na úkor verejného záujmu. "Jednak je to hustota zástavby. Bola by tragédia, ak by sa z Tatier stala Petržalka. Plán čiastočne takúto obavu vyvoláva," povedal. Druhým problémovým bodom sú veľkoplošné parkoviská. "Finančným skupinám by vyhovovali, ale naozaj neviem, či sem také niečo patrí," povedal Stano. Podľa našich zdrojov váhajú viacerí poslanci. Iní čakajú na zhodnotenie pripomienok. "Sám som poslal niekoľko. Rozhodnem sa, až keď uvidím konečnú podobu návrhu," povedal poslanec Jozef Janiga.
Verí koeficientom
Primátor Mokoš si myslí, že Štrbské Pleso problém nebude. Odmieta i obavy poslanca Stana. "Plán určuje presné koeficienty zastavnosti a limity počtu poschodí, preto Petržalka nehrozí. Problém skôr vidím v podhorských obciach, kde výstavba až neprimerane expanduje," uviedol Mokoš.
--FAKTY--
Čo namieta Združenie pre Tatry
n Podľa aktivistov územné plány zón mesta z roku 1997 majú byť platné a záväzné. Mesto tvrdí, že sú len platné, nie záväzné. Opiera sa o stanoviská vyššieho územného celku.
n Mesto ako povinný koncept návrhu územného plánu použilo urbanistickú štúdiu z roku 1999. Združenie hovorí, že tento postup je protizákonný, lebo štúdia bola spracovaná v nevhodnej mierke a nie je preukázané jej prerokovanie s dotknutými osobami. Mesto tvrdí, že koncept štúdiou nahradiť mohlo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.