nastúpil nezávislý kandidát Pavel Hagyari, ktorý vyhral suverénnym spôsobom. Aká je situácia po "polčase" jeho volebného obdobia?
PREŠOV. Víťazstvo Pavla Hagyariho znamenalo veľké očakávania Prešovčanov. Do volieb vstupoval volieb s ambicióznym programom. Či sa ho darí plniť, o tom sme sa zhovárali s prešovským primátorom.
Mnohí čakali razantnejšiu zmenu
"Pozitívne je, že mesto žije. Výrazne ožilo za tie dva roky. Pozitívne je, že sa riešia tie najhorúcejšie zemiaky, že sa riešia strednodobé veci, ale že sa nastavili aj vízie. Z tohto pohľadu som spokojný. Je možné, že ja, i mnohí občania očakávali razantnejšiu zmenu, avšak mesto je veľká loď. Kým sa obráti ekonomika, smerovanie, tak to chvíľu trvá. Do mojich predstáv zasiahli aj mnohé zmluvy, ktoré boli nevýhodné. Problémy s priemyselným parkom, ktoré nás stoja také obrovské množstvo finančných prostriedkov, že musíme ubrať v iných častiach. Som presvedčený, že aj tento priemyselný park vyriešime a potom sa opäť vrátime ku ďalším projektom. Rovnako nastavujeme PPP projekty, takže myslím, že v priebehu budúceho a ďalšieho roku aj ľudia reálne uvidia tie zmeny, na ktoré čakali," uviedol P. Hagyari.
Počet pracovných miest stúpa
V programe mal vytvorenie 1 000 pracovných miest. Na internetovej diskusii nedávno uviedol, že za dvojročné obdobie vzniklo asi 1 500 miest. "Je to tak. Najviac ich vytvorila spoločnosť Lear. Aj keď tam bolo veľa diskusie ohľadom tej cesty. No najmä kvôli tomu, že sme im hneď na začiatku vyšli ústrety sa Lear etabloval tu. Mohol ísť inde, mal možnosť ísť do Poľska i Maďarska. Vytvorili sa aj ďalšie pracovné miesta, je ich zhruba 1 500. Sú rozvinuté diskusie o ďalších pracovných miestach, aj keď treba povedať, že čas veľkých priemyselných parkov Prešov zmeškal v minulých obdobiach. Keď bolo možné vytvoriť veľký park, získať obrovského investora. Prešov sa vtedy nehýbal, nebol ústretový, ani pružný."
Podľa Hagyariho je pozitívne, že v Prešove a okolí vzniká niekoľko menších priemyselných parkov ako IPZ Záborské, Grófske, Malý Šariš, Cemjata, Veľký Šariš, Šalgovík a Haniska.
Županom byť nechce
Primátor Pavel Hagyari potvrdil, že kandidovať v budúcoročných krajských voľbách nechce: "Vrátil som sa do Prešova iba kvôli Prešovu. Nemám záujem o post župana." Zároveň uviedol, že so súčasným županom má "veľmi korektné vzťahy".
Bazén? Čaká sa na eurofondy
Ohlasovaný stavebný boom mešká. Bolo avizované, že veľa vecí už bude stáť, a dnes sú len v projektovej fáze. Napríklad mestský bazén, ktorý mal byť minimálne rozostavaný tento rok. Podobne satelitné mestečká (pri voľbách sa hovorilo o Grófskom, kde však bude malý priemyselný park). Čo je dôvodom meškania niektorých stavieb? V prípade bazénu sa čaká na eurofondy.
"Každému je jasné, že ak môžeme získať cez európske fondy nejakých 200 miliónov korún, tak sa o to pokúsme. Lebo to je čiastka, ktorou vieme upraviť takmer všetky cesty a chodníky v Prešove," povedal Hagyari. Na margo chystaného satelitného mestečka v amfiteátri povedal, že sa pripravuje majetkovo. Hotový je územný plán i štúdia, pripravuje sa geometrický plán a na budúcu jeseň môže začať výstavba.
Nevie, či bude kandidovať
Viaceré projekty vyzerajú byť behom na dlhú trať, ale je to, podľa slov primátora, aj otázka štafety. Či bude kandidovať aj o dva roky sa zatiaľ nerozhodol. "Pripraviť projekty, alebo aspoň štúdie, ktoré potom či už ja, alebo niekto iný, môže napĺňať. To, čo je v Prešove výnimočné, sú bývalé soľné bane. V rámci tohto možno vytvoriť nadnárodný projekt soľných kúpeľov a opálových baní. Prešov by v tomto smere bol výnimočný. A na tomto sa robí a chceme spolupracovať aj s vyšším územným celkom, aj so štátom. Rovnako je reálna geotermálna energia, kde prebiehajú rokovania a kde sa do konca roka musí urobiť štúdia vykonateľnosti. Toto je pridaná hodnota pre Prešov."
Hagyari chce vytvoriť niekoľko nových satelitných mestečiek, športoviská, detské ihriská, mestečko seniorov. Predpokladá, že v priebehu šiestich až ôsmich rokov bude Prešov "jedno skvelé mesto s báječným životom".
Komunikácia stále škrípe
Najviditeľnejším problém súčasného vedenia mesta sa javí komunikácia s poslancami. Pripúšťa to aj P. Hagyari, podľa ktorého však v zásadných otázkach panuje zhoda, len niekedy nie je dosť času na vysvetľovanie.
"Aj ja sa učím, aj oni sa učia. Komunikácia nie je zlá, no mohla by byť lepšia, ale čas letí strašne rýchlo. Osobne cítim, že sa to zlepšuje. Chápem do určitej miery aj ich opatrnosť. Myslím, že aj oni si zvykajú, že ak prídeme s víziou či štúdiou, neznamená to, že očakávame, že to prejde bezo zmeny. Je to stále otázka diskusie. Čo je reálne, či to Prešov potrebuje a či to bude financovať. Úlohou mesta nie je za každú cenu stavať a vlastniť, ale nastaviť vízie tak, aby sa tu ľuďom žilo príjemne."
Čo je s Jarkovským?
Jedným z najznámejších Hagyariho sľubov bolo vyriešenie problému s podnikateľom Petrom Jarkovským. "Stále hľadáme riešenia. Tvrdím, že lepšia je dohoda ako dlhoročné spory. Niekde, v malých častiach, sme našli spoločnú reč, niekde nie. Hovorím, nechajme to na súd. Pokiaľ by sme ho prehrali, budem plniť to, čo mám, ale z právnych analýz, ktoré máme, skôr vyplýva, že pravda je na našej strane. Otázny je možno cintorín, lebo tu je aj otázka morálky. Pozitívne je, že sa o Prešove nepíše už iba to, že tu zabetónoval aj cintorín, ale napríklad aj to, že Prešov ako prvé mesto nasvietilo priechody, alebo pomáha deťom pri ceste do školy so seniormi a mestskou políciou," dodal primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.