vlk, ktorý tu operuje v niekoľkých svorkách. Je tu dostatočný počet medveďov, možno aj strašia obyvateľov, ale v prvom rade sú tu doma oni a potom my, orol skalný, sokol sťahovavý, veľké druhy sov," uviedol v Tatranskej Lomnici riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.
Jasným príkladom pozitívneho vplyvu ochrany veľkoplošného územia TANAP-u je populácia medveďa hnedého. Podľa riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u Petra Líšku na pôvodnom území národného parku, ktoré v roku 1949 tvorili Vysoké a Belianske Tatry, žili len dva medvede. V súčasnosti sa na celom území národného parku pohybuje približne 90 až 100 jedincov. Podľa Majka je pravdepodobné, že ak by tu nebola zákonná ochrana územia národného parku, niektoré živočíchy by tu už dnes neboli. Šesťdesiat rokov existencie národného parku a nepretržitá ekovýchova počas tohto obdobia prispeli k tomu, že sa tieto zvieratá podarilo nielen zachovať, ale že prežijú aj do budúcnosti.
Veľkoplošná ochrana územia Tatranského národného parku priniesla aj pozitívny vplyv na lesné porasty. Územie Tatier bolo systematicky využívané človekom minimálne od 13. storočia. Pri vzniku TANAP-u v roku 1949 bola človekom výrazne zmenená horná hranica lesa. Ako pasienky sa využívali nielen lúky v podhorí, ale intenzívne sa využívali aj lúky nad hranicou lesa vo vysokohorskom prostredí. Pri vzniku TANAP-u tvoril les len približne polovicu výmery, ktorá bola v národnom parku pred kalamitou v roku 2004.
Vývojom, zmenami a budúcnosťou Tatranského národného parku sa budú zaoberať odborníci zo Štátnych lesov a Správy Tatranského národného parku na spoločnej konferencii 18. a 19. decembra na Štrbskom Plese. Práve 18. decembra v roku 1948 bol prijatý zákon o vytvorení Tatranského národného parku, ktorý vznikol 1. januára 1949.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.