z Prešovského samosprávneho kraja (PSK) na opravu 20 miliónov korún. Ide však iba o prvú etapu opravy. Prostriedky na celkovú rekonštrukciu zatiaľ nie sú vyčíslené.
STARÁ ĽUBOVŇA. Injekcia z kraja je najvyššou v novodobej histórii hradu. Jeho pracovníci si od nej sľubujú minimálne to, že renesančná časť sa nebude meniť na ruiny. Kvôli nebezpečenstvu rozpadu je totiž táto časť verejnosti neprístupná.
Vlajková loď
Od 18. storočia, keď v dôsledku posunutia hraníc stratil hrad pozíciu obrannej pevnosti, do jeho opráv nešli takmer žiadne peniaze. V posledných rokoch však záujem turistov zrejme presvedčil aj majiteľa. "Hrad Ľubovňa je vlajkovou loďou kultúry PSK," povedala pred časom Veronika Fitzeková z PSK.
Hrad nie je domček
Schválené peniaze na hrade pochopiteľne privítali. Podstatné vraj je, že sa veci okolo renesančného objektu rozhýbali. "Ak nenastanú mimoriadne problémy, táto prvá etapa by mala byť ukončená koncom roka 2010. Ide o veľmi náročnú rekonštrukciu. Tieto práce preto musia prebiehať pomaly a precízne. Nejde totiž o žiadny rodinný domček," rozhovoril sa kastelán Dalibor Mikulík.
K odborným opravám bolo podľa kastelána ťažké nájsť správnych stavebníkov. Stredoveké klenby, či opadané ruiny totiž nie je vôbec jednoduché opravovať. Aj preto sa tu každé dva týždne konajú kontrolné dni. Dozor tu majú pamiatkari, statici, investori či architekti.
Neskôr chcú palác zastrešiť
Opravovaný objekt skrýva viacero zaujímavostí. Keďže v minulosti slúžil ako obytná časť, nechýbali tu ani podmienky na zábavu. Okrem spoločenských miestností tu mali aj zdroj na pijatiku. "V dolnej časti bol do skaly vysekaný pivovar. Nad ním sa nachádzala kuchyňa," prezradil D. Mikulík.
Práve miesto, kde sa kedysi varilo pivo, by si hradný pán vedel živo predstaviť aj v budúcnosti. "Prečo nie? Nevylučujem, že o niekoľko rokov sa tu pivo bude naozaj piť," naznačil. Všetko však záleží od ďalšieho vývoja. V pokračujúcich etapách totiž plánujú renesančný objekt zastrešiť. "Vytvorila by sa tak krytá aréna alebo amfiteáter. Ten síce máme v skanzene, no vzhľadom na množstvo podujatí na hrade naozaj chýba," poznamenal Dalibor Mikulík.
Projektoval ho Frankenstein
Renesančný palác bol postavený v polovici 16. storočia na základoch starého hradu Ľubovňa. Zaujímavé je najmä meno jeho architekta. Volal sa Frankenstein a pôsobil na poľskom kráľovskom dvore. Mária Terézia ho však plánovala zbúrať. V roku 1772 totiž pre posun uhorských hraníc stratil hrad ako obranná pevnosť opodstatnenie. Mária Terézia ho chcela dynamitom zbúrať a kameň použiť na iné pevnosti. Ekonómovia jej však prerátali, že by to bolo finančne nevýhodné. Od tohto obdobia prestal byť hrad obývaný väčším počtom obyvateľstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.