klávesových hudobných nástrojov. Expozícia je súčasťou markušovského kaštieľa a je zameraná na hudobné nástroje slovenskej proveniencie. Je jedinou svojho druhu na Slovensku.
MARKUŠOVCE. Vianočný koncert mal príchuť hneď dvojnásobného výročia. Bol v poradí 20. jubilejným. Ich tradícia sa začala písať v roku 1989 nemalou zásluhou Františka Balúna, sólistu Štátneho divadla v Košiciach. Ten sa v spolupráci s inými umelcami nie raz predstavil práve na markušovských vianočných koncertoch. "Tie sa stali veľmi obľúbenými a z roka na rok sa zvyšuje záujem o ne. Je to najmä ich neopakovateľnou a čarovnou atmosférou predvianočného obdobia," uviedla Bernadeta Kiczková, správkyňa markušovského kaštieľa.
Slovenský unikát
Letohrádok Dardanely je začlenený do rôznych hudobných festivalov a prehliadok historickej hudby s celoslovenskou pôsobnosťou. Expozícia úzko súvisí s rozvojom koncertnej činnosti od roku 1985. Pri je zrode stál popredný slovenský organista Ivan Sokol, ktorý sa predstavil v rámci Medzinárodného organového festivalu v Košiciach.
"Na jeho podnet sa v rámci spomínaného festivalu každoročne konal koncert aj v letohrádku Dardanely. Predstavili sa tu nielen domáci, ale aj zahraniční interpreti v rámci organových, klavírnych, speváckych recitálov i ďalších komorných koncertov, dramaturgicky zameraných najmä na dobovú hudbu," zdôraznila B. Kiczková.
Expozícia klávesových hudobných nástrojov má celoslovenskú pôsobnosť s celoročnou prevádzkou a je zariadením Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi. "Najviac našich i zahraničných turistov nás navštívi už tradične počas letnej turistickej sezóny."
Hudobný výskum
Pôvodcom myšlienky zriadiť špecializovanú expozíciu bol nestor slovenskej organológie Ivan Mačák. V súčasnosti sa tu nachádza 21 hudobných nástrojov - organy, pozitívy, klavíry - krídla, stolové klavíry, klavichordy.
"Podarilo sa nám do zbierkového fondu múzea získať ďalšie nástroje či už sláčikové, dychové, ale aj časti mechaník, či torzá dobových nástrojov, ako aj iné predmety s hudbou súvisiace. V rámci výskumu, ktorý je zameraný na výrobcov klávesových hudobných nástrojov na Slovensku, boli zistené mnohé zaujímavé údaje zo života a tvorby výrobcov aj hudobného života na Spiši."
Prehliadky s hudbou
Kultúrno-vzdelávacia aktivity sú v expozícii zamerané na výchovné koncerty, výstavy, prednášky, s hudobnou produkciou v spolupráci hudobných škôl blízkeho i širšieho okolia. "V poslednej dobe sú stále viac populárne netradičné prehliadky doplnené živou hudbou a spojené s prehliadkou expozície historického nábytku v markušovskom kaštieli. Aktivity múzea úzko súvisia aj s Medzinárodným dňom múzeí a Dňami európskeho kultúrneho dedičstva.
MÁRIA ŠIMOŇÁKOVÁ
Autor: Živý Betlehem
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.