Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Vysoké Tatry chcú naspäť Tatranskú Štrbu

Mesto Vysoké Tatry chce naspäť Tatranskú Štrbu. Tá je teraz miestnou časťou obce Štrba. Do známeho sporu dvoch rivalov o Štrbské Pleso tak vstupuje

ďalšie lukratívne územie.

TATRANSKÁ ŠTRBA. Poslanci mesta Vysoké Tatry v stredu na mimoriadnom zasadaní prijali dokument, ktorým namietajú nekonanie v danej veci ústavným súdom. Podľa nich tak dochádza k odopreniu spravodlivosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mokoš: Je tatranská

Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš je presvedčený, že Tatranská Štrba jeho mestu patrí okrem právnej i po logickej stránke. "Ak Štrba hovorí, že Štrbské Pleso je jej, lebo podľa ich mylného názoru im ho zobrali v čase komunistickej neslobody, tu to platí naozaj. Tatranskú Štrbu Vysokým Tatrám zobrali v roku 1979," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Mokoša za navrátenie osady hovorí i logika. "Tatranská Štrba sa vystavala počas majstrovstiev sveta v roku 1970, teda je i prirodzene tatranská."

Sýkora: Nezmysel

Štrbský starosta Michal Sýkora vidí v deklarácii prejav nenasýtenej rozpínavosti. "Mňa vôbec neprekvapí, keď budú žiadať už aj samotnú Štrbu. Je to úplný nezmyslel. Tatranská Štrba je prirodzenou súčasťou Štrby."

Sýkora Mokošove právne argumenty Vysokých Tatier považuje za falošné. Podľa neho bola Štrbe Tatranská Štrba navrátená už v roku 1960. "Ak by platilo, čo vravia, Vysoké Tatry by sa museli vzdať časti územia Tatranskej Lomnice, ktorý presne tým istým dokumentom získali od Veľkej Lomnice. Tam im však neprekáža, pri Tatranskej Štrbe už áno," uviedol starosta.

SkryťVypnúť reklamu

Za Tatry

V samotnej Tatranskej Štrbe na krok tatranských poslancov panujú rôzne názory. "Ja by som sa k Vysokým Tatrám pripojila okamžite. My sme Tatranci, so Štrbou nemáme nič spoločné," hovorí postaršia žena, ktorá si želala ostať v anonymite. Z tašky vyťahuje obálku: "Pozrite, adresa hovorí Štrba, no ja tam nebývam. Názov Tatranská odstránili i zo železničnej stanice, len aby nás mohli žmýkať. Tatry by sa o nás lepšie starali."

"Kufrikári"

Dáša v stredných rokoch nepokladá vec za kľúčovú. Keď patrila jej osada pod Vysoké Tatry, bola ešte dieťa. "Ťažko povedať, tak či onak - náš život to veľmi nezmení. Možno skôr tá Štrba, keď už to funguje."

Väčšinu obyvateľov Tatranskej Štrby tvoria prisťahovalci z rôznych kútov Slovenska. "V Štrbe nás preto volajú Kufrikári, že sme tu len takto prišli. Nás to neuráža, všade sú nejaké pomenovania," povedala Dáša.

SkryťVypnúť reklamu

Uvádzajú 80 percent

"Tatranská Štrba a Štrba je jedno. Obecný úrad nám vyjde v ústrety vo všetkom, čo chceme. O pripojení k Tatrám nesmie byť ani reči," hovorí zase obyvateľka bloku Gerlach.

Jej sused Jozef dodáva: "Asi 80 percent ľudí je za Štrbu. Ak by ste sa pýtali, štyria z piatich vám určite povedia, že chceme ostať v Štrbe. Nie je čo riešiť."

Náš krátky a náhodný prieskum nemohol potvrdiť či spresniť Jozefove čísla. Ukázal však, že na budúcnosť Tatranskej Štrby medzi jej 1 300 obyvateľmi panujú rôzne názory.

--- NÁVRHY ---

Chcú zákon

Primátor Ján Mokoš žiada zákon o Vysokých Tatrách, tak ako ho majú Košice či Bratislava. Ten by mal zabezpečiť dve veci. "Aj pri sporoch udržať územnú celistvosť mesta. Len tak sa budú Tatry môcť rozvíjať," povedal primátor. Zákon by mal ďalej peňažne kompenzovať špecifiká Tatier. "Naša predstava je milión eur. Myslím, že pre Slovensko to nie je veľká suma," dodal.

Tatranci argumentujú, že veľhory slúžia celému Slovensku. To by preto malo prispievať. "Je tu veľa obmedzení kvôli ochrane prírody. Tie by mali byť kompenzované," argumentuje bývalý primátor Juraj Haščák.

Skeptici kontrujú, že kompenzáciou sú prírodné krásy, z ktorých ťaží turistický priemysel. Preto by dotácia bola nespravodlivá voči iným. Primátor hovorí, že podpora medzi politickými stranami vyzerá nádejne.

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 869
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 395
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 147
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 263
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 616
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 052
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 905
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 590
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu