IVANA VAJDOVÁ, ivana.vajdovakorzar.sk
Na vysoké školy vyslalo ministerstvo školstva akreditačné tímy. Na základe výsledkov týchto akreditácií by sa mali rozdeliť na univerzitné vysoké školy, vysoké školy bez začlenenia alebo odborné vysoké školy.
PREŠOV. Kritériá akreditačnej komisie sú jednoznačné. O začlenení vysokej školy medzi univerzitné sa rozhoduje na základe hodnotenia jej výsledkov v oblasti výskumu, podstatné sú aj výsledky pri uskutočňovaní študijných programov prvého, druhého a tretieho stupňa, a personálne zabezpečenie. Pri spĺňaní kritérií sa berie do úvahy obdobie 6 kalendárnych rokov pred rokom, v ktorom vysoká škola predkladá podklady na hodnotenie. Ak Akreditačná komisia rozhodne, že vysoká škola stratí zaradenie medzi univerzity, dostane jeden rok na prípadné odstránenie nedostatkov a až po roku by malo byť definitívne rozhodnuté.
Odovzdali cez 100-tisíc strán materiálu
Štatút univerzity dostanú tie, ktoré majú na dostatočnej úrovni vedu a výskum. Nové členenie má platiť od budúceho akademického roka. Jednou z možností, ktoré odporúčalo aj ministerstvo školstva, je aj spájanie univerzít, resp. vysokých škôl. Ako povedal prorektor pre vedu, doktorandské štúdium a akreditáciu Peter Kónya, "Prešovská univerzita nad spájaním neuvažuje, ani spájanie odborov a ďalšie integrácie nie sú na programe dňa." Dodal: "K dnešnému dňu ešte nie sú informácie kompletné. Prvého apríla minulého roku sme odovzdali spis s rozsahom 111 721 strán materiálu potrebného na kompletnú akreditáciu. Je to materiál týkajúci sa vyhodnotenia univerzity za posledných 6 rokov".
Akreditačná komisia navštívila univerzitu
Jednou z podmienok spätých s komplexnou akreditáciou bola aj návšteva pracovnej skupiny Akreditačnej komisie na univerzite, ktorá sa uskutočnila 20. novembra 2008. Zámerom návštevy bola prehliadka priestorov a vybavenia školy, prehliadky Univerzitnej knižnice, pohovory s predstavenstvom školy, zamestnancami a študentmi. "Celkovo možno konštatovať, že pracovná skupina Akreditačnej komisie vyjadrila s výsledkami návštevy spokojnosť. Samozrejme, vyvstali aj nejaké otázky, ktoré sa objavovali v hodnotení univerzity už skôr. Ide napríklad o problém duplicít študijných programov, ďalším problémom je vek garantov, resp. problém keď v súvislosti s nariadením ministerstva nemôže byť garantom magisterských študijných programov docent, ale profesor," dodal P. Kónya.
V súčasnosti na Slovensku funguje 20 verejných vysokých škôl, 10 súkromných, tri štátne a jedna zahraničná vysoká škola. Nové delenie vysokých škôl bude mať vplyv nielen na počet univerzít, ale následne aj na dotácie pre školy zo štátneho rozpočtu. Preto snaha škôl o dosiahnutie statusu univerzity je jednoznačná. Potvrdil to aj P. Kónya: "Jednoznačne, naša snaha smeruje k tomu, že chceme byť univerzitou."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.