Združenie SEZO Spiš má miliónové straty
Spolu 57 spišských obcí a miest zo Združenia obcí SEZO Spiš má problém s triedeným komunálnym odpadom. V decembri dramaticky klesli výkupné ceny za plasty, kovové obaly a papier. Príjem za predaj vyseparovaných komodít tak nepokrýva ani náklady na zber a dotrieďovanie odpadu. Združenie ráta straty na 100-tisíc eur (3 milióny Sk).
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Svetová finančná kríza dopadla aj na odpadové hospodárstvo. Spracovatelia druhotných surovín razantne znížili ceny za vytriedený odpad. Združenie SEZO Spiš, ktoré zabezpečuje separovaný zber komunálneho odpadu v 57 obciach so 126-tisíc obyvateľmi, nemá komu predávať vytriedený a zlisovaný odpad. Zatiaľ ho skladuje vo svojich priestoroch. Hrozí, že straty budú musieť vykryť samotné členské mestá a obce zo svojich rozpočtov.
Najviac klesli plasty
„Tržby podľa našich odhadov poklesnú asi o tri milióny korún, asi 1 milión korún by sme mali dostať z Recyklačného fondu za vyseparované suroviny, takže strata vychádza cez 2 milióny korún. Budeme sa musieť zaoberať tým, ako vykryť to, že poklesli ceny druhotných surovín, papiera, plastov a kovových obalov," informoval včera po tlačovej besede Recyklačného fondu v Spišskej Novej Vsi predseda predstavenstva SEZO Spiš Michal Kotrady. Kým vlani predávalo združenie kilogram papiera za 2,50 Sk, teraz cena klesla o polovicu. Za kilogram kovových obalov dostávalo združenie predtým 3,50 Sk, dnes je to necelých 50 halierov. Najväčší prepad je u plastov. „Predávali sme ich po 10 Sk za kg, teraz cena klesla pod 2 koruny za kg," porovnáva M. Kotrady.
Zlisovaným odpadom plnia sklady
Donedávna tržby za predaj druhotných surovín pokrývali triedenie a lisovanie surovín, časť nákladov združenie vykrývalo z príspevku od Recyklačného fondu. Dnes je situácia iná. Odberatelia podľa M. Kotradyho tvrdia, že majú naplnené sklady a dostatočné zásoby na to, aby pokrývali svoju výrobnú spotrebu. „Momentálne síce triedime, ale vyseparované suroviny skladujeme, plníme sklady. Veríme, že sa situácia čiastočne upraví a že Recyklačný fond, prípadne vláda pripraví isté opatrenia, aby podporila separovaný zber. Budeme rokovať s odberateľmi, aby zabezpečovali spracovanie druhotných surovín," dodal M. Kotrady. Zdôraznil, že separovaný zber v spišskom regióne určite neskončia. „Nechceme ho zrušiť, lebo občania sú na to už zvyknutí. Od 1. januára 2010 je povinnosť obcí separovať a potom by asi bolo ťažké motivovať občanov k tomu, aby odpad opäť triedili," uzavrel M. Kotrady. Združenie SEZO Spiš sa bude súčasnou situáciou zaoberať na zasadnutiach dozornej a správnej rady. Na valnom zhromaždení by mali zástupcovia miest a obcí prijať opatrenia na vykrytie finančných strát.
(top)
Autor: Plaváreň opäť otvorená
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.