Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Biometrické pasy vydávajú zatiaľ bez odtlačkov

V DOKLADOCH BUDÚ MUSIEŤ BYŤ OD KONCA JÚNA Cestovné doklady vydáva podľa miesta trvalého alebo prechodného pobytu príslušné Okresné riaditeľstvo

V DOKLADOCH BUDÚ MUSIEŤ BYŤ OD KONCA JÚNA

Cestovné doklady vydáva podľa miesta trvalého alebo prechodného pobytu príslušné Okresné riaditeľstvo Policajného zboru (PZ). Biometrické pasy sa v Prešove vydávajú od 15. januára 2008. Slovenská republika má povinnosť zaviesť biometrické údaje najneskôr do 29. júna 2009. Táto povinnosť nám vyplýva z členstva v EÚ. Za biometrické údaje považujeme dva ochranné prvky - podobu tváre a odtlačok prsta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

PREŠOV. V Prešove, tak ako aj v celej SR, vydávajú pasy iba s jedným biometrickým údajom, ktorým je podoba tváre. "Odtlačok prsta sa zatiaľ nerobí, ale do stanoveného dátumu bude zavedený," informoval vedúci oddelenia dokladov v Prešove Miroslav Krompaščík.

SkryťVypnúť reklamu

V júni sa nebudú meniť všetky pasy hromadne, ale postupne, po skončení platnosti pasov pôvodných. "Od 29. júna musia pasy obsahovať oba biometrické údaje. Odtlačok prsta sa však do nových pasov, ktoré už obsahujú biometrický údaj, doplniť nedá. "Ich majitelia si v prípade záujmu budú musieť vybaviť nové. Pasy s biometrickými údajmi sú potrebné napríklad pri ceste do USA. Podľa M. Krompaščíka nateraz na cestu do USA postačí jeden biometrický údaj a akceptujú sa aj staré pasy s udeleným platným vízom do tejto krajiny." Tieto ochranné prvky podľa neho umožnia lepšie zabezpečiť doklady pred falšovaním a taktiež sa zavádza jednotná forma pre celú EÚ.

Doklady vybavujú priebežne

Najväčší nával zaznamenávajú na oddelení dokladov v Prešove v dovolenkovom období. Aj keď lehota na vybavenie je 30 dní, pasy môžu byť vydané už po 10 dňoch. "Pomerne dobre sa ujala služba, kde pomocou sms informujeme občanov o doručení pasu a možnosti jeho vyzdvihnutia. Žiadatelia sa môžu informovať o stave vybavovania aj prostredníctvom internetu. Obe tieto služby sú bezplatné a pomerne často využívané." V utorok vybavia na OR PZ v Prešove najmenej stránok, pretože pracovný čas je iba dopoludnia. "Naopak, v stredu je záujemcov najviac, lebo máme predĺžený pracovný čas do 18. hodiny. V nestránkové dni berieme len zrýchlené cestovné pasy," doplnil M. Krompaščík.

SkryťVypnúť reklamu

Stratu alebo krádež treba nahlásiť

Za neohlásenie straty alebo odcudzenia hrozia sankcie do výšky 331 eur. Občan má povinnosť odovzdať aj pas po uplynutí jeho platnosti. "Obyvatelia si to zvyčajne nechávajú až na čas, keď si budú vybavovať nový doklad. Vtedy sú povinní ho odovzdať pri podaní žiadosti," uviedol vedúci oddelenia dokladov v Prešove.

Čo je potrebné na vybavenie pasu

Pri vybavovaní pasu je potrebné, aby sa občan preukázal platným dokladom totožnosti a pri podávaní žiadosti poskytol potrebné údaje. K žiadosti o vydanie pasu musí občan doložiť aj kolok v stanovenej cene. V prípade, že potrebuje doplniť alebo zmeniť údaje, aj potvrdenia o týchto zmenách. Pri podávaní žiadosti musí byť občan osobne. Vyzdvihnúť doklad môže aj iná osoba na základe splnomocnenia.

SkryťVypnúť reklamu

Poplatky za vybavenie sa nezmenili

"Poplatky za vybavenie pasu sa nezmenili, boli iba prerátané na euro a zaokrúhlené smerom nadol," uviedol M. Krompaščík. Poplatky sa odvíjajú od veku osoby, ktorá pas potrebuje: do 5 rokov 8 eur, do 13 rokov 13 eur, nad 13 rokov 33 eur. Ak si občan vybavuje pas z dôvodu straty alebo poškodenia, sadzby sa zvyšujú až pri druhej, či tretej takejto žiadosti. Poplatky sú taktiež vyššie, ak si chce občan vybaviť pas urýchlene, teda do dvoch pracovných dní: 132,50 eura, u detí 53 alebo 33 eur, podľa veku. Ide o štvornásobok príslušnej sadzby. Lehota zahŕňa len pracovné dni, takže v prípade dní pracovného voľna sa táto lehota predlžuje. Napríklad počas vianočných sviatkov to môže byť aj týždeň. Za predĺženie platnosti alebo vykonanie zmeny zaplatí občan za každý úkon 3 eurá. Najčastejšie ide o zmenu priezviska, doplnenia akademického titulu a pod.

Kolky komplikujú situáciu

Žiadosť o vydanie dokladu sa podáva spolu s kolkovými známkami v príslušnej hodnote. Osoba staršia ako 13 rokov si musí zaobstarať minimálne tri kolkové známky v kombinácii 20, 10, a 3 eur. Situácia sa po Novom roku mierne skomplikovala z toho dôvodu, že na polícii sa už kolky nepredávajú. Je to problém najmä pre občanov, ktorý si nevšímajú oznamy a neprinesú si so sebou potrebné kolky. V tom prípade si ich musia ísť zakúpiť na poštu, čím sa vybavovanie predžuje. "O riešení tejto situácie sa rozhodne v priebehu týždňa. Neplánujeme opätovne predávať kolky, ale mali by sme vyberať správne poplatky," tvrdí vedúci oddelenia dokladov.

Podľa M. Krompaščíka by to mohol byť problém v prípade, že správne poplatky budú vyberať s tým počtom pracovníkov, akým v súčasnosti disponujú. Znamenalo by to predĺženie čakacej doby. Zatiaľ si žiadatelia známky zaobstarávajú na pošte, prípadne môžu v zmysle zákona o správnych poplatkoch zaplatiť aj v hotovosti, poštovým poukazom alebo prevodom z účtu v banke, informoval zástupca hovorkyne KR PZ Daniel Džobanik.

Biometrické pasy pre deti

Deťom mladším ako päť rokov sa vydávajú cestovné pasy s platnosťou na dva roky, pretože pri využití biometrických údajov sa dá získať len nekvalitná biometria. Občanom od 5 do 13 rokov sa vydávajú pasy na päť rokov. Od trinástich rokov už pasy platia na desať rokov. Do legislatívy EÚ bola zavedená nová zásada "jedna osoba - jeden pas." Podľa novej dohody budú mať deti do 12 rokov svoje vlastné pasy, aby sa zabránilo ich únosom, no nebudú mať vo svojich pasoch odtlačky prstov. Pretože sa ukázalo, že kvalita odtlačkov prstov u detí nie je dostatočná. V súčasnej dobe sa v niektorých členských štátoch zapisujú deti do pasu rodičov, hoci pasový mikročip obsahuje len údaje rodičov, čo sa má zmeniť.

LENKA ČUCHTOVÁ

lenka.cuchtovakorzar.sk

Autor: Drišľakoviny

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 888
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 414
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 147
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 264
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 577
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 069
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 918
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 615
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu