ľanovej Z krosna do Krosna.
SVIDNÍK. Výstavu otvoril riaditeľ SNM - Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku Miroslav Sopoliga. Jednou z jej iniciátoriek je riaditeľka Ewa Mańkowska z Múzea remesiel v Krosne. „Ceníme si, že múzeum vo Svidníku, ako jediné múzeum už od samého začiatku našu expozíciu vystavovalo," povedala E. Mańkowska.
Nemcová reprezentuje Slovensko
Riaditeľka vyzdvihla prácu Anny Boršovskej-Nemcovej zo Svidníka, ktorá ako jediná zo zúčastnených autorov reprezentuje na Bienále svojou tvorbou Slovensko. Výstava nadväzuje na tkáčske tradície v minulosti a prezentuje ponímanie tkáčskeho umenia súčasnými umelcami.
„Vystavujúci autori vo svojich dielach používajú ako materiál ľan a ľanové vlákno. Väčšina prác je vytvorená klasickými technikami, doplňujúcimi sú tvorivé autorské tkania, maľovanie, našívanie, lepenie a pod. Prevažná väčšina autorov je z Poľska a ďalších 34 autorov je zo zahraničia," informovala kurátorka výstavy Anna Chudíková. Podľa jej názoru je o tkáčstvo stále veľký záujem. „Dnes nie je na takej úrovni ako voľakedy. Práve takéto výstavy prilákajú okrem umelcov aj bežných ľudí, aby sa inšpirovali," uviedla A. Chudíková.
Chcú zapojiť viac študentov
Novinkou Bienále sú debutujúce práce študentov a absolventov poľských umeleckých škôl. Výstavy sa zúčastnilo iba päť umelcov, ale snahou Múzea remesiel v Krosne je v budúcnosti zapojiť aj viac zahraničných študentov.
Výstava Z krosna do Krosna je vo Svidníku sprístupnená do 26. marca. Pokračovať bude v Šarišskej galérii v Prešove a následne potom poputuje po galériách v Poľsku, jej zavŕšenie bude v múzeu v maďarskom Zalaegerszegu.
Autor: čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.