však zriadené všade.
ROŽŇAVA. Základná škola (ZŠ) Akademika Jura Hronca v Rožňave má zriadené dve špeciálne triedy, vyčlenené pre štúdium nadaných žiakov.
V okrese sú jediní
Bližšie informácie nám poskytol riaditeľ ZŠ Ján Džubák: "Naša škola je jediná v Rožňavskom okrese, ktorá formu štúdia pre nadané deti poskytuje. Pokiaľ viem, mimo okresu sa takéto školy nachádzajú ešte v Košiciach, Prešove, Michalovciach. Celkovo je ich na Slovensku približne 24."
Škola zaviedla špeciálne triedy pre nadané deti iba pred dvoma rokmi. Pri zriadení postupovala v zmysle vyhlášky číslo 307 o výchove a vzdelávaní žiakov s intelektovým nadaním. "Tieto triedy navštevujú žiaci so všeobecným intelektovým nadaním. Teda, nezameriavame sa výlučne na jeden smer mimoriadneho nadania. Jedni môžu vynikať napríklad v prírodných vedách, iní v športe, alebo poézii. Je to rôzne. Momentálne máme jednu triedu prvákov a jednu druhákov," informoval riaditeľ.
Všetci žiaci, ktorých vyberú do špeciálnych tried, musia prejsť psychologickým vyšetrením. Po vyjadrení odborníka psychológa z centra pedagogickej a psychologickej prevencie, ktorý má na túto činnosť certifikát, sú neskôr zaradení do špeciálnych tried.
Individuálny prístup k žiakom
"Momentálne jednu triedu navštevuje 13 a druhú 14 žiakov. Pri tomto počte je samozrejmosťou individuálny prístup vyučujúceho ku každému v triede. Našim cieľom je dať šancu mimoriadne nadaným deťom, aby svoje schopnosti mohli prehlbovať, a aby v nich mohli vynikať."
Podľa informácií riaditeľa školy sa žiaci prvého ročníka učia prostredníctvom školského vzdelávacieho programu pod názvom Bystrá hlavička. Je v ňom obsiahnutý presný počet hodín, ktoré musia deti počas školského roka absolvovať. "Štátny vzdelávací program prvákov v našej škole je posilnený o dve hodiny anglického jazyka, jednu hodinu informatickej výchovy, posilnili sme tiež prírodovedu, etickú výchovu a náboženstvo. Zaviedli sme aj nový predmet, ktorý nesie názov Obohatenie," vysvetlil J. Džubák.
V škole má každá trieda pripojenie na internet. "Vyučujúci má k dispozícii notebook a v ňom vzdelávacie programy ku svojim predmetom. Tieto môže na vyučovacích hodinách pri preberaní učiva, pri jeho precvičovaní, prehlbovaní či skúšaní využívať," vysvetlil riaditeľ.
Jednou z priorít je motivácia
"Deti si veľmi obľúbili nový predmet Obohatenie," informovala nás triedna učiteľka druhého ročníka špeciálnej triedy mimoriadne nadaných žiakov Marianna Kesziová (foto na titulnej strane). "Na týchto hodinách s nimi celoročne preberáme určitú problematiku týkajúcu sa prírody. Ďalej sa snažia rozvíjať ju vo všetkých formách či už ako kreslenie, diskusia a podobne. Aj takto sa snažíme žiakov motivovať k učeniu."
Deti majú možnosť ohodnotiť sa
V triedach sa využívajú tiež prvky integrovanej tematickej výchovy (ITV). Ako ďalej M. Kesziová vysvetlila: "Napríklad každé ráno mávame takzvanú komunitu. So žiakmi si posadáme do kruhu, čítame si rôzne bájky, z čoho potom vyvodia určité ponaučenie." V závere každého dňa stráveného v triede, má žiak možnosť svojvoľne sa ohodnotiť. "V triede máme nástenku, na ktorej si žiak udelí určité ohodnotenie za výkony v učení, ktoré v daný deň podal, respektíve v čom vynikal. Napríklad že bol dobrý v čítaní, matematike a podobne."
Zaujímavou informáciou pre rodičov budúcich žiakov špeciálnych tried je fakt, že za štúdium nezaplatia o nič viac ako vo vyučovaní v bežných triedach. "Žiakom sa kupujú bežné pomôcky ako v iných triedach. Žiadne špeciálne finančné požiadavky na nich nemáme," dodala M. Kesziová na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.