problémami. Zvolili aj staro novú predsedkyňu zväzu.
POPRAD. Na snem prišlo približne 50 členov zdravotne postihnutých z okresu Poprad a Kežmarok. Riešili viacero ťažkostí. Za kľúčový problém považujú financovanie zväzu. Postihnutí si z príspevku od štátu nemôžu dovoliť ani rekondičné pobyty.
Dotovanie zväzu
Združenie zdravotne postihnutých je „neziskovka". „Našimi jedinými príjmami sú príspevky z členských známok. Podporujú nás sponzori. Usilujeme sa o získanie čo najväčšieho množstva prispievateľov 2% z dane, povedala predsedníčka zväzu Alžbeta Šimčáková. Trinástim okresným organizáciám pomáhajú i primátori a starostovia týchto obcí. Touto cestou ďakujú všetkým za pomoc.
Povinnosti a práva
Zväz má pod Tatrami zapísaných 1 114 členov. Nie všetci si však členské platia. „Platiacich členov máme len 683. Všetci chcú len výhody. Najskôr si však musia splniť svoje povinnosti. Až potom sa môžu „oháňať" ľudskými právami," uviedla Šimčáková. Tomuto názoru odporoval aktívny člen zväzu. „Nie všetci majú však na zaplatenie členského príspevku," oponoval Marián D.
Rekondičné pobyty
Štát prispieva okresnej rade na rekondičné pobyty. Postihnutí však tvrdia, že ide o malú čiastku. „Pri dnešných dôchodkoch si nie sme schopní doplatiť za päť až šesť dňový pobyt napríklad 135 eur," pre ilustráciu uviedol Marián.
Volili predsedníctvo
Na sneme si zväz zvolil sedemčlenné predsedníctvo, revíznu komisiu a komisiu architektonických bariér a životného prostredia. Za predsedkyňu zväzu pre okres Poprad a Kežmarok si členovia vybrali už známu vo svojej funkcii Alžbetu Šimčákovú. „Je to dobrá voľba. Pokiaľ ju pustia zákony, robí všetko, čo je v jej silách," povedal Marián.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.