ERIKA KARASOVÁ, erika.karasovakorzar.sk
Slováci majú už takmer dva mesiace vo svojich peňaženkách nové peniaze, eurá. S novou menou však stúplo aj falšovanie bankoviek. Kým vlani počas celého roka sa k policajtom na Spiši dostalo len šesť falzifikátov slovenských bankoviek, v tomto roku do 20. februára riešili už deväť prípadov falšovania peňazí.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Ako však uviedol riaditeľ odboru kriminálnej polície na Okresnom riaditeľstve PZ v Spišskej Novej Vsi Ján Chmura, nejde o kritickú situáciu. Pre porovnanie, keď v Rakúsku zaviedli euro, za prvý rok zaznamenali 100-tisíc prípadov falšovania meny. V rámci celého Slovenska evidujú policajti za január tohto roka 188 takýchto prípadov. Za celý vlaňajší rok bolo na Slovensku 673 takýchto trestných činov.
Peniaze falšovali študenti
"Čo sa týka slovenských korún, v minulosti sme mali prípady, keď napríklad študenti doma skúšali, čo dokážu ich tlačiarne. Potom výsledok svojej práce testovali večer v reštauračnom zariadení. Výsledok bol jasný, bankovka už na prvý pohľad vyzerala ako falzifikát. Mali sme aj prípad, že študent dostal k Vianociam darček od rodičov, počítačovú zostavu a hneď tlačiareň testoval pri výrobe falzifikátu," opisuje prípady z minulosti J. Chmura.
Päť stupňov falšovania
Národná banka Slovenska v rámci expertízy rozlišuje päť stupňov falšovania bankoviek. Prvý je, obrazne povedané, najprofesionálnejší, a zatiaľ sa na Slovensku nevyskytol.
V tomto roku policajti zo Spiša riešia deväť prípadov falošných bankoviek. V dvoch prípadoch ide o libry, potom sú to dva prípady slovenských korún, a v piatich prípadoch figurujú falošné eurá. Vo všetkých prípadoch Národná banka Slovenska potvrdila, že ide o tretí stupeň falšovania.
Falzifikáty libier prišli z Anglicka
Podľa slov J. Chmuru vyriešiť takéto prípady je náročné, pretože pracovníci obchodov si falošnú bankovku všimnú zväčša až pri finálnom sčítavaní tržby na konci pracovnej doby. "Alebo sa k nám falošné bankovky dostanú zo zahraničia. Napríklad libry sa k nám dostali tak, že Spišiačku pracujúcu v Anglicku navštívila jej sestra. Tá sa vrátila domov s určitou sumou libier, sestra ju poprosila, aby jej peniaze vložila na jej účet na Slovensku," opísal J. Chmura prípad z praxe.
Najaktívnejší sú Taliani
Eurom platia Európania v 19 krajinách kontinentu. Mesačne sa vyskytne 40 až 50-tisíc falošných bankoviek. Najaktívnejší v tejto činnosti sú Taliani. Najčastejšie falšovanou bankovkou je 50 a stoeurovka. Ako uviedol J. Chmura, Slovensko v prípade falšovania novej meny obstálo celkom dobre, pretože v našej krajine pred zavedením novej meny vládla masívna kampaň a propagácia.
* * *
--RADY--
Ako rozoznať falošné euro
n Na každej bankovke je šesť ochranných znakov. Napríklad na lícnej časti sú údaje uvedené vystupujúcou tlačou, reliéfnym spôsobom. To, či ide o pravú bankovku, sa dá rozoznať aj hmatom. Ľahko a rýchlo sa dá overiť pravosť bankovky aj za pomoci vodoznaku. Na ľavej strane bankovky je kopírovaný hlavný motív tej ktorej bankovky, vidieť sa dá za pomoci svetla.
n Podľa zákona každý občan je povinný a má oprávnenie zadržať človeka, ktorého podozrieva, že disponuje falzifikátom. Následne by telefonicky na číslo 158 mal privolať políciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.