Po tretíkrát sa uchádzajú o finančnú podporu
Už po tretíkrát sa budú Krompašania uchádzať o financie na sanáciu priemyselnej skládky Halňa za mestom. Napriek tomu, že projekt bol vyhodnotený ako výborný, na jeseň minulého roka neprešiel. Dôvodom bol nedostatok finančných prostriedkov. Niekdajšia priemyselná skládka je pritom jednou z najväčších envirozáťaží v rámci Košického kraja i celého Slovenska. Výluhy z kovov, ktoré sa tam roky ukladali, kontaminujú spodné vody a znečisťujú susednú rieku Hornád. Prach zo skládky priamo ohrozuje aj ľudí bývajúcich v blízkosti skládky.
KROMPACHY. Projekt sanácie starej ekologickej záťaže počíta s celkovou investíciou vo výške 11 949 810,79 eura. Skládka sa nachádza pri vstupe do mesta, modré kalové polia pripomínajú doslova mesačnú krajinu. Dokonca počas letných dní sa v kalových bazénoch kúpu aj deti z blízkej rómskej štvrte. Záťaž pre životné prostredie i ohrozenie ľudí je vysoká.
Nebezpečné kyanidy
Skládka bola v prevádzke pravdepodobne od začiatku 20. storočia do roku 2000. Do polovice šesťdesiatych rokov bola na skládku ukladaná hlavne železorudná troska a odpady z hutníctva medi. Od polovice šesťdesiatych rokov sa tu ukladali kaly z výroby medi, zinku, mangánu a kyseliny sírovej. Juhovýchodná časť skládky bola od šesťdesiatych rokov využívaná aj ako skládka komunálneho odpadu. "Zrážkové a podzemné vody premývajúce skládku produkujú skládkové výluhy priamo znečisťujúce rieku Hornád a jej sedimenty ťažkými kovmi. Nachádzajú sa tu aj nebezpečné kyanidy. Na skládke sa tvorí prach s vysokým obsahom zdraviu škodlivých ťažkých kovov, čím predstavuje priame ohrozenie zdravia ľudí žijúcich v susedstve skládky," uvádza sa v štúdii zaoberajúcej sa jej sanáciou.
Ministerstvo projekt neschválili
Napriek tomu, že Vláda SR deklarovala podporu riešenia ekologických záťaží, vrátane krompašskej skládky, Ministerstvo životného prostredia SR koncom septembra projekt Krompašanov neschválilo. Keďže je finančne náročný, Krompašania ho rozdelili na dve časti. Prvá etapa počíta s investíciou vo výške 6 638 784 eur.
"Dvakrát sme sa uchádzali o podporu. Napriek tomu, že náš projekt bol bezchybný, aj tak nebol dostatok peňazí na jeho podporu. Takéto skládky sú pritom na východe Slovenska len dve tá naša a v Strážskom. Kontaminovaná podzemná voda zo skládky končí vo vodách Hornádu a ten prechádza až na územie susedného Maďarska. Je tu uložených niekoľko tisíc ton priemyselného odpadu. Aby sme sa mohli uchádzať o financie, museli sme deklarovať vlastnícky vzťah ku skládke. Doslova sme odkúpili enviromentálnu záťaž. Tú sa snažíme už tretí rok riešiť, no bez podpory to nepôjde. Mesto nemá toľko prostriedkov. Možno musíme projekt napísať zlatými písmenami, aby sme našli podporu," zdôraznila primátorka Krompách Iveta Rušinová.
Ako dodala, mesto musí navyše skládku každý rok monitorovať. Ročne to mesto stojí 5 311,02 eur.
Skúsia to po tretíkrát
O finančnú podporu sa bude mesto uchádzať na rezortnom ministerstve znova. V máji je uzávierka ďalšieho kola financovania enviroprojektov. "Dúfame, že projekt konečne nájde podporu. Skládka je enviromentálnou záťažou nielen pre mesto a kraj, ale má celoslovenský a dokonca aj medzinárodný dopad," dodala I. Rušinová.
MÁRIA ŠIMOŇÁKOVÁ
maria.simonakovakorzar.sk
* * *
FINANCOVANIE
Sanácia Halne
n Začiatkom roka 2004 boli začaté práce na projekte Skládka Halňa v Krompachoch, sanácia zdravotných a environmentálnych dopadov Štúdia uskutočniteľnosti, financovanom dánskou agentúrou Depa Dancee, v pôsobnosti dánskeho ministerstva ŽP a energetiky. Projekt je riešený firmou COWI A/S z Dánska, zaoberajúcou sa enviromentálnym poradenstvom, hydrogeologickým prieskumom a sanačnými prácami. Na základe memoranda medzi Vládou SR - Ministerstvom životného prostredia SR a firmou COWI A/S sa na sanácii bude 20 percentami podieľať rezortné ministerstvo. Ďalších 75% bude COWI A/S hľadať z prostriedkov EÚ a piatimi percentami prispeje mesto Krompachy. Za účelom minimalizácie tvorby skládkových výluhov sa uvažuje s aplikáciou zeolitových podzemných stien a vrchným prekrytím skládky nepriepustnou alebo polopriepustnou membránou. Sanáciou Halne vzniknú nové priestory budúceho priemyselného parku, s ktorého rozšírením počíta aj územný plán mesta.
(šim)
* * *
DOTÁCIE
Kto ich dostal
n Formou dotácie z Environmentálneho fondu (EF) za rok 2008, kapitola Rozvoj odpadového hospodárstva, bolo spolu podporených 100 projektov, z toho 29 z východného Slovenska. Zo Spiša finančnú podporu dostala iba obec Nálepkovo (okres Gelnica). Na zabezpečenie separácie a zhodnocovania biologicky rozložiteľného odpadu v obci dostali 66 387,83 eura. Ako uviedla hovorkyňa Ministerstva životného prostredia SR Jana Kaplanová, výška finančných prostriedkov na podporu projektov zameraných na rozvoj odpadového hospodárstva z Enviromentálneho fondu závisí od výšky predpokladaného zdroja príjmu EF a od počtu žiadostí na príslušný rok.
n V zmysle zákona o EF sa žiadosti o poskytnutie podpory formou dotácie z EF na rok 2009 predkladali do 31. 10. 2008. Za rok 2008 podľa hovorkyne ministerstvo evidovalo dve žiadosti o nenávratný finančný príspevok na projekt Rekultivácia skládky Halňa Krompachy vo výške viac ako 6 milónov eur.
(šim)
Autor: NAŠIEL ICH SYN A VNUČKA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.