opačnej strane Zeme.
POPRAD. Peniaze na prístroj na meranie pohybu hmoty v slnečnej atmosfére získa Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied (AsÚ SAV) v Starej Lesnej zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Astronómovia spolu s Ústavom experimentálnej fyziky SAV a Prírodovedeckou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach boli úspešní s projektom Centrum kozmických výskumov: vplyvy kozmického počasia. Z celkového rozpočtu projektu vyše 1,294 mil. eur bude nový koronograf stáť približne 0,65 mil. eur, informovalriaditeľ AsÚ SAV Ján Svoreň.
Nový prístroj spolu s americkým koronografom na Havajských ostrovoch umožní takmer nepretržité 24-hodinové sledovanie slnečnej koróny. Moderný koronograf by mali slovenskí astronómovia dostať najneskôr do konca roku 2010. Okrem koronografu získajú v rámci projektu Centrum kozmických výskumov: vplyvy kozmického počasia nové prístrojové vybavenie aj pracoviská Ústavu experimentálnej fyziky SAV a Prírodovedeckej fakulty UPJŠ. V rámci projektu budú odborníci skúmať vplyv Slnka na Zem a jej okolie, interakciu pevnej zložky medziplanetárnej hmoty so zemskou atmosférou, dopad energetických nabitých častíc a neutrónov na povrch Zeme.
Vedci z Ústavu experimentálnej fyziky SAV si zdokonalia experimentálne zariadenia pre družicové projekty. Peniaze zo štrukturálnych fondov využijú aj na skvalitnenie počítačového vybavenia a výuku a popularizáciu v tejto oblasti.
Udalosťou roka bude zatmenie Slnka
Najvýznamnejšou astronomickou udalosťou tohto roku bude úplné zatmenie Slnka, ktoré sa uskutoční 22. júla. Výnimočné bude svojou dĺžkou. Mesiac zakryje Slnko až na šesť minút a 44 sekúnd. Počas zatmenia Slnka môžu slnečnú korónu pozorovať aj bežní smrteľníci. Ak by ho chceli vidieť aj Slováci, musia vycestovať do Číny alebo Japonska, keďže z nášho územia toto zatmenie nebude pozorovateľné.
(sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.