Falošnú eurobankovku zaistili v Drnave v okrese Rožňava. Upozornila na ňu pracovníčka pošty v obci, ktorá našla 5-eurovku v tržbe.
DRNAVA/RIMAVSKÁ SOBOTA. O prípade informovala hovorkyňa KR PZ v Košiciach Jana Demjanovičová.
Falošný policajt ju obral o 600 eur
Polícia upozorňuje na opatrnosť a nutnosť kontrolovať si bankovky každej nominálnej hodnoty. Len v Rimavskosobotskom okrese ich od začiatku roka zaistili v rôznych hodnotách už päť. Dokonca zaevidovali aj podvod priamo v Rimavskej Sobote. V piatok minulého týždňa neznámy páchateľ zazvonil pri dverách 80-ročnej dôchodkyne a predstavil sa ako policajt. Ukázal jej preukaz s nejakým znakom a vošiel dnu bez toho, aby ho žena vyzvala. Oznámil jej, že platila v obchode falošnými eurobankovkami a prikázal jej, aby mu ukázala všetky peniaze, čo má doma. Že skontroluje, či nie sú falošné. Priniesla šesť stoeurových bankoviek, falošný policajt jej ich zobral a vystavil aj potvrdenie. Späť ich však už nedostala, čím jej spôsobil 600-eurovú škodu. Ako uviedla hovorkyňa KR PZ v Banskej Bystrici Mária Faltániová, polícia po páchateľovi pátra a hrozí mu až dvojročné väzenie.
Ako zistiť, či je pravá?
Hovorkyňa upozorňuje, že falošné bankovky nemajú žiadnu hodnotu, preto treba kontrole bankoviek venovať dostatočnú pozornosť. Nik vám falošnú bankovku za pravú už nevymení. Ak máte podozrenie, že je falošná, informujte políciu. A ako ju skontrolovať? Hmatom a pohľadom. "Papier je na dotyk tuhý a pevný. Na lícnej strane je farba na niektorých miestach hrubšia, napríklad jemne vrúbkovaný obrazec, ktorý sa dá nahmatať, ak po ňom prejdeme prstom alebo nechtom. Pri skúške pohľadom, ak bankovku podržíme proti svetlu, objaví sa vodoznak a ochranný prúžok. Pri naklonení bankovky a zmene uhla dopadu svetla sa dá overiť meniaci sa obraz hologramu a opticky premenlivá farba čísla nominálnej hodnoty na rubovej strane," uvádza M. Faltániová.
"Na sútlačovej značke, ktorá je vytlačená v hornom rohu na oboch stranách bankovky, keď sa na bankovku pozrieme proti svetlu, číslo musí byť celé. Na falošnej bankovke okraje na seba nenadväzujú. Na rubnej strane bankovky, na čísle nominálnej hodnoty, je opticky premenlivá farba. Ak nakloníme 50, 100, 200 alebo 500-eurovú bankovku, farba čísla sa mení z purpurovej na olivovozelenú alebo hnedú. Na falošnej bankovke sa farba nemení. Na medailóne s hologramom na 50, 100, 200 a 500-eurových bankovkách sa pri naklonení bankovky mení obraz. Buď sa zobrazuje nominálna hodnota bankovky, alebo architektonický motív (vodoznak), alebo perforácie, ktoré tvoria znak €. Na falošnej bankovke sa na holograme obrazce nemenia".
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.