nahlásené šetrenia trvali štyri dni. Záverom je uznanie postupového pochybenia zo strany zamestnávateľa a potvrdenie sťažnosti odborára o diskriminácii. Sťažnosti týkajúce sa prechodu na živnosť označil inšpektorát práce zamestnávateľom za nepotvrdené. K pokute sa inšpektorát odmietol vyjadriť.
PREŠOV/HENCOVCE. Inšpektorát práce sa zameral v prípade Bukózy na viacero oblastí. Jednou z nich bol postup spoločnosti, keď 5. 2. 2008 neboli vpustení zamestnanci rannej zmeny do priestorov firmy Bukóza Preglejka. Firma v ten deň vyhlásila prekážku v práci na strane zamestnávateľa, ktorej dôsledkom bolo zastavenie výroby. Ten spočíval v odstavení dodávky elektrickej energie pre spoločnosť Bukóza Preglejka, a. s.
Zamestnanci majú právo na náhradu mzdy
Záver je v tomto smere jednoznačný, firma Bukóza porušila zákon. „Zamestnávateľ nesplnil povinnosť vopred prerokovať zo zástupcami zamestnancov za ktoré sa na účely ustanovenia paragrafu 237 Zákonníka práce považuje obmedzenie alebo zastavenie činnosti zamestnávateľa alebo jeho časti," konštatoval porušenie zákona vedúci oddelenia Inšpektorátu práce v Prešove Peter Klec.
Pokiaľ sa ukáže prekážka v práci a bude odstavená výroba, zamestnanci by sa mali dohodnúť na náhrade mzdy. „Zamestnanci majú podľa zákona nárok na náhradu mzdy vo výške sto percent priemerného zárobku po dobu trvania tejto prekážky. Pokiaľ by sa firma s odborármi dohodla, mohli ísť na 60-percentnú náhradu mzdy," dodal P. Klec.
Závažnosť porušenia technického zariadenia na výrobu elektrickej energie a systém distribúcie od spoločnosti Bukocel pre spoločnosť Bukóza Preglejka, a. s., v svojej právomoci inšpektorát práce nemá. Podľa Kleca „je predovšetkým v záujme zamestnávateľa, aby príčiny prekážky v práci vyhlásené z dôvodu technických príčin odstránil v čo najkratšom čase".
Nútenie k prechodu na živnosť nepreukázali
Ďalším bodom šetrenia bol ohlásený nerovnaký prístup k zamestnancom. Dôvodom bol fakt, že niektorí zamestnanci boli vpustení do areálu firmy aj napriek ohláseniu zastavenia výroby a niektorí nie. V tomto prípade za všetkým stoja dohady o nútenom prechode zamestnancov zo strany zamestnávateľa na živnosť.
„Prechod na živnosť vo vzťahu k dôvodom zastavenia výroby nie je možné zamestnávateľovi preukázať. Zamestnávateľ dal oficiálne stanovisko k tomu, čo ho viedlo k vyhláseniu prekážky práci na svojej strane a spájať to s inými dôvodmi, je na špekulatívnej rovine," uviedol P. Klec. Ako dodal, nespokojní zamestnanci vzhľadom na svoje nároky vyplývajúce z pracovného pomeru môžu ešte podať žalobu do troch rokov.
Porušili Zákonník práce
Na pracovisku sa inšpektorovi nepodarilo s odborovým predákom Jurajom Migaľom stretnúť. „Na pracovisku nám zamestnávateľ neumožnil stretnutie s Migaľom. Ako dôvod uviedol, že ako odborový funkcionár nepožiadal o uvoľnenie z činnosti," prezradil P. Klec.
Stretnutia s ním sa tak konali mimo firmy. Inšpektorát konštatoval, že náhrada mzdy za január 2009 mu nebola vyplatená vo výplatnom termíne aj napriek tomu, že nenastali žiadne rozhodujúce skutočnosti, ktoré by potvrdzovali zmenu v doterajšom spôsobe jej poskytovania. Nebola mu doručená žiadna písomná informácia o zmene výšky mzdy, respektíve o neposkytovaní výšky mzdy za mesiace od januára 2009. „Migaľovi nevyplatili náhradu mzdy za mesiac január 2009. Potvrdený bol aj fakt porušenia zákazu diskriminácie z dôvodu odborovej činnosti a postihovanie za plnenie úloh vyplývajúcej z výkonu odborovej funkcie. Z toho dôvodu, že v čase od 5. 2. do 13. 2. mu nebol umožnený vstup do areálu spoločnosti Bukóza Holding," dodal Peter Klec.
Migaľ: Uvažujeme, že sa obrátime na orgány činné v trestnom konaní
„Pokiaľ zamestnávateľ nezmení svoje konanie, obrátime sa na orgány činné v trestnom konaní. Iné východisko ani nebudeme mať," povedal pre Korzár Juraj Migaľ, ktorý v súčasnosti pracuje ako majster brúsenia. „Preradili ma len po hospodárskej stránke do pozície majstra brúsenia a údržby. Funkciu odborára mi zrušiť nemohli, ale odmietli mi platiť náhradu mzdy, ktorú som mal na túto funkciu stanovenú. Odborárom budem podľa Zákonníka práce, podľa ktorého by som mal byť uvoľnený na výkon funkcie 16 hodín týždenne."
Firma podala návrh na vyhlásenie konkurzu
Oslovili sme aj zamestnávateľa. „Predstavenstvo spoločnosti Bukóza Preglejka, a. s., vzhľadom na globálne dopady plynovej a finančnej krízy a s tým súvisiacu platobnú neschopnosť spoločnosti, podalo návrh na vyhlásenie konkurzu," uviedla spoločnosť v stanovisku, pričom dodala, že Krajský súd v Prešove zatiaľ neurčil správcu konkurznej podstaty. K záverom inšpektorátu práce sa spoločnosť zatiaľ nevyjadrila.
Autor: Ivana Vajdová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.