odkúpiť svoje sídliskové byty. Za situáciu obviňujú starostu Ľubice. Ten zase hádže vinu na primátora Kežmarku.
KEŽMAROK. To, čo porevolučný zákon o bytoch umožnil stovkám tisícom ostatných Slovákom, pre 4 000 obyvateľov sporného sídliska Juh na hranici Kežmarku a Ľubice ostáva nesplniteľným snom. Odkúpiť si svoj družstevný či mestský byt nemôžu.
Trpí množstvo ľudí
"Médiá sú plné vojny o Štrbské Pleso. Tu je takmer rovnaký územný spor, ale o nás nikto nepáchne. Tu ale trpia tisíce ľudí," hovorí Lucia Petrasová. "V byte žijeme roky. Chceme ho zatepliť, vymeniť okná. Ale urobiť to pre niekoho iného, na cudzom?" hovorí poslankyňa mesta Kežmarok Daniela Anovčinová. Kvôli súdnemu sporu Ľubice a Kežmarku o katastrálne územie sídliska "leží" už niekoľko rokov na katastri súdna plomba.
Nemôžu zapísať ani čiarku
"Ľudia si preto nemôžu kupovať byty, lebo tieto stavby, byty a parcely nemajú súpisné čísla," hovorí riaditeľka Správy katastra v Kežmarku Mária Búricová. Ich zápis v katastri je pre plombu zakázaný. V ľudskej reči povedané, byty nemôžu nijako zmeniť majiteľa, lebo kataster nemôže zapísať žiadnu zmenu. Kúpa, predaj, dedenie všetko je teraz prakticky vylúčené. "Ak sa mi teraz niečo stane, rodina s bytom nič nemôže," dodáva D. Anovčinová.
Treba i zatepľovať
Plomba sťažuje ľuďom i bežný život. "Byty si nemôžme napríklad zatepliť. Lebo nie sú súpisné čísla. Povolenie vám nik nedá, robíme to na čierno. Žiť sa ale musí, nedá sa čakať, kým vám niečo spadne na hlavu," hovorí Andrej Modla. Ten zdôrazňuje, že na 30-ročných panelákov sú z technologických príčin isté opravy nevyhnutné a čakať preto na vyriešenie sporu rozhádaných samospráv sa nedá.
Obviňujú Ľubicu
Viacerí obyvatelia sídliska mimo záznam vinu za naťahovanie sporu prisúdili starostovi Ľubice Ottovi Dovjakovi. Ten to odmieta: "Nezapríčinil som to ja, ale mesto Kežmarok. To požiadalo súd o predbežné opatrenie plombu." Podľa Dovjaka je riešenie jednoduché. "Nech Kežmarok stiahne zo súdu plombu, o ktorú požiadal. Mám pripravené príslušné geometrické plány. Byty sa môžu začať odpredávať okamžite," povedal Dovjak.
Šajtlava: Až po voľbách
Primátor Kežmarku Igor Šajtlava hovorí, že riešenie už mohlo dávno byť. "Ľubickí poslanci už predbežne súhlasili s výmenou katastrálnych území, všetko blokuje starosta. Niektoré varianty hovorili i o výmene v štvornásobnom pomere. "Ak sa jedna strana nechce dohodnúť, nepôjde to. Riešenie preto vidím až v ďalšom volebnom období," povedal primátor. Podľa neho si Kežmarok nemôže dovoliť od plomby odstúpiť. "Druhá strana by to okamžite zneužila. Máme skúsenosti s cirkevnou školou, ktorú si prepísali. Nemôžeme riskovať prísť o ďalšie veci," hovorí Šajtlava. Prípad cirkevnej školy teraz leží na najvyššom súde. Ľubica a Kežmarok svorne tvrdia, že patrí im. Primátor petíciami dokumentoval, že drvivá, približne 95-percentná väčšina obyvateľov sporného sídliska chce patriť do Kežmarku.
---STANOVISKO---
Primátor sľubuje netrhové ceny
Kežmarský primátor Igor Šajtlava hovorí, že do vyriešenia sporu sa mesto ľuďom, ktorý absurdný stav nezapríčinili, ho snaží kompenzovať. "Regulované nájomné držíme pod povoleným limitom. Ročne na to doplácame miliónom korún, ale chceme ľuďom nemožnosť kúpiť si byty takto kompenzovať." Mesto teraz pracuje na ďalšom kroku. "Pripravujeme zmluvy o budúcich zmluvách, ktorými ľudia môžu získať istotu, že po odstránení plomby si byt budú môcť kúpiť," povedal Šajtlava. Ten chce v zmluvách garantovať nízke ceny bytov, za aké si byty podľa zákona kúpili ostaní Slováci. Trhové ceny sú totiž niekedy i 15 až 20-krát vyššie. Jediný zádrheľ zatiaľ ostáva v dedení. "S právnikmi hľadáme spôsob, ako umožniť v zmluvách o budúcej zmluve aj dedenie bytov," dodal primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.