predstaviteľov podnikateľského sektora, univerzity, radnice a Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
PREŠOVE. Na prvom PEF prezentovali projekty, ktoré by bolo možné zrealizovať v čase hospodárskej krízy v prešovskom regióne. Tie by mali pozdvihnúť ekonomiku, aby sa tým aspoň čiastočne vyrovnal rozdiel medzi regiónmi na Slovensku.
Vízia existuje
Myšlienka PEF vznikla u primátora mesta Prešov Pavla Hagyariho. "Fórum je na začiatku. Chceme spojiť mozgy Prešova, aby sme jasne pomenovali, čo nás trápi a súčasne hľadali východiska. Som presvedčený, že Prešov ma dosť schopných ľudí, aby ich vedel nájsť. Sme ďaleko od Bratislavy a je potrebné, aby sme spojili sily a našli koncepčné, aj dlhodobé, aj krátkodobé riešenie. Z konkrétnych príspevkov môžeme vidieť, že je to dobrý začiatok," povedal primátor.
Projekty sú rozpracované
Mnohé projekty, ktoré by mali pomôcť k rozvíjaniu mesta, sú už rozpracované. Primátor má už svoju predstavu, no či sa ich podarí aj uskutočniť, je otázne.
"Tých projektov je niekoľko, ale je potrebné, aby sme ich dostali do realizačnej fázy. Či už sú to sociálne služby, šport, kultúra alebo obnovenie soľných kúpeľov a opálových baní, výstavba štartovacích sociálnych bytov, biotechnologické centrum, ktoré pripravuje univerzita, nový športový komplex pri vysokoškolskom areáli a nová kongresová hala. Projektov je veľa, je potrebné, aby každý z nich získal svojho garanta. A je potrebné, aby sme ďalej pokračovali, či už financie prídu zo združených prostriedkov, európskych fondov alebo od vlády," vyjadril sa Pavel Hagyari. Mesto Prešov má svoj zámer napríklad aj s budovou Caraffovej väznice a Župným domom, kde by mali vzniknúť okrem iného aj galérie a kaviarne.
Príspevkom o stave zamestnanosti a nezamestnanosti prispela aj riaditeľka Úradu práce sociálnych vecí a rodiny Alena Krištofíková. Ďalšími témami, ktoré odzneli v pléne boli o sociálnych podnikoch, riadení ľudských zdrojov a iné.
Malá účasť
Podnikatelia stredne veľkých podnikov nie sú spokojní s postupom štátnych inštitúcii v čase hospodárskej krízy. Podľa nich trvá kríza na Slovensku zhruba od októbra, ale balíček príspevkov prijatý vládou Slovenskej republiky začne platiť až od marca. Opatrenia vlády sú podľa nich odtrhnuté od reálneho života. Hlavný dôvod, prečo sú nútení v tomto období prepúšťať, je podľa nich to, že časť ich zamestnancov nemá na čom pracovať.
Pri diskusii odznela aj kritika PEF. "Stretlo sa tu 20 ľudí, z toho asi 15 úradníkov. To určite nereprezentuje podnikateľskú sféru. Mestský úrad mohol obtelefonovať riaditeľov väčších firiem, ktorí by určite vyslali aspoň svojich zástupcov. Závery fóra by mali byť aj nejako uplatnené, ale keďže je nás tu málo, môžeme sa rozprávať ako pri pive," tvrdil generálny riaditeľ jedného výrobného podniku Daniel Tomko.
Autor: jen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.