TOMÁŠ TIŠŤAN, tomas.tistankorzar.sk
Na výnimočnú schopnosť smrekov zadržiavať a vyparovať vodu upozorňujú lesníci Tatranského národného parku. To, čo robia listnáče v bežných lesoch, smrek dokáže v Tatrách.
VYSOKÉ TATRY. Smrek je podľa lesníkov v tatranských klimatických podmienkach najprirodzenejší, a podobne ako listnáče vie s vodou aj výborne hospodáriť. "Dokonca poznatky ukazujú, že humus vytvorený pod smrekom je v zadržiavaní vody neprekonateľný. Nárazovo dokáže zadržať až 150 milimetrov zrážok," hovorí Lenka Burdová zo Štátnych lesov TANAP-u.
Odparí až 200 litrov
Smrek prebytočnú vlahu z terénu vysáva a vyparuje naspäť do ovzdušia. "Podobne ako buk, aj dospelý smrek dokáže odpariť za deň až 200 litrov vody. Pozitívne tým prispieva k mikroklíme prostredia, vytvára miesto pre ďalšie zrážky a zabezpečuje rovnomernosť odtoku," vysvetľuje Pavol Kráľ zo Štátnych lesov TANAPu.
Ochranca pre veľkou vodou
Voda z vysokých polôh Tatier neodteká hneď, ako naprší. "Jar prichádza do vysokých polôh oveľa neskôr, než v podhorí. Sneh sa v tatranských dolinách začína roztápať až v apríli. Za normálnych okolností však ani júnové prietoky nič vážne nespôsobujú. Podhorie už dávno zabudlo na sneh a vlahu rozvíjajúca sa vegetácia vďačne prijíma," dodáva Král.
Problém nastáva, ak sú zrážky veľmi intenzívne a dlhodobé. Kritická hranica je okolo 200 milimetrov. "Vtedy je všetko nasiaknuté do maxima, vodu už nemá čo zadržať," spresnil Král.
Ročne v TANAP-e spadne v priemere 1 150 mm zrážok. Na slovenskej strane sa nachádza približne 600 km vodných tokov a viac ako stovka jazier s 12 miliónov metrami kubickými vody. Každú sekundu odtečie z Tatier do dvoch Baltického a Čierneho mora 38 kubíkov, čo je asi 9 percent vodnosti všetkých slovenských riek.
Autor: mel
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.