pod názvom Holokaust včera a dnes. Zapojiť sa mohli študenti z celého Slovenska. Špeciálnym hosťom bol košický rabín Jossi Steiner.
PREŠOV. Košický rabín zaujal osobnou spoveďou a prednesom svojich básní o holokauste. Pozvanie prijal aj europoslanec Martin Mikulášik a eurokomisár Ján Figeľ, ktorí sa zúčastnili iba virtuálne zaslaním videopozdravu. Osobne prišiel aj Ján Mašlej, ktorý spoločne so svojím strýkom pomáhali pri záchrane židov.
Holokaust nie je iba minulosť
Študenti predstavili práce týkajúce sa holokaustu od minulosti po prítomnosť. Týkali sa regionálnych tém ako holokaust v Humennom, Bardejove alebo v Prešove. Rezonovali aj témy holokaustu v médiách, či jeho stvárnenie v umení. Jeden z organizátorov konferencie, doktorand na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove Lukáš Petruš povedal: "V rozvojových krajinách sa ľudia zmietajú v občianskych vojnách, kde sa stále hromadne vyvražďuje. Určite je aktuálnou aj otázka, čo doháňa ľudí k tomu, aby takto konali a prečo Európa reaguje tak pasívne."
Steiner ocenil mladých
Konferencia poukázala podľa zúčastnených na to, že je to problematika, o ktorej sa ešte musí veľa hovoriť. "Aby ľudia nezabúdali na to, čo sa stalo, na to, čo sa už nesmie nikdy a nikomu opakovať. V tom je naša zodpovednosť," dodal košický rabín Jossi Steiner.
Konferencia v ňom vyvolala množstvo spomienok. "Bol to ťažký deň pre mňa, ktorý žijem s tým, čo ma nikdy neopúšťa. Počúvať takéto informácie celý deň nie je ľahká vec, oceňujem preto aj vytrvalosť mladých. Pre mňa je to dôkaz toho, že chceme iný svet," konštatoval Steiner.
A ako vidí situáciu vnímania holokaustu u nás? "Na Slovensku chýbajú vedomosti o tom, čo sa tu odohralo. Slovensko nemalo odvahu povedať, že sa to stalo aj tu. Množstvo hromadných hrobov je napríklad aj v Kremničke a Zvolene. Aj môj starý otec tam bol zastrelený."
IVANA VAJDOVÁ
Odznelo na konferencii
n V roku 1849 bola dokončená prvá synagóga v meste na Konštantínovej ulici.
n Ortodoxnú židovskú obec ustanovili 20. apríla 1871, pričom prvým rabínom bol šebešský rabín Leopold Jules.
n V roku 1940 bolo v Prešove 24-tisíc obyvateľov, Židov bolo 4 381. Po deportáciách bol počet Prešovčanov 20-tisíc. Holokaust prežilo 816 prešovských židov.
n Od marca 1942 do októbra 1942 odišlo zo Slovenska 58 transportov a bolo deportovaných 57 628 osôb (2/3 židovského obyveteľstva).
(iva)
Autor: tp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.