svojich občanov. Podľa litery nového zákona rozhoduje obec o umiestnení do tohto zariadenia, a znáša aj náklady na umiestnenie. Podľa slov starostov spišských obcí, najmä tých menších, obec nedokáže takéto náklady uniesť.
SPIŠ/DÚBRAVA. "Jednoducho štát presunul kompetencie na obce bez toho, aby sa zabezpečilo ich finančné krytie," zdôraznil starosta Dúbravy Ondrej Hovančík, kde v súčasnosti žije 360 obyvateľov.
Likvidačné rozhodnutie
Ako uviedol starosta Dúbravy, napríklad ich ročný rozpočet na sociálnu oblasť je vo výške 1 991,63 eura. Z toho obec zabezpečuje príspevok na stravné i donášku stravy pre dôchodcov vo výške takmer 547,69 eura, časť úväzku pre pracovníka na sociálnu oblasť je vzhruba 663,87 eura. "Ak do roka budeme mať niekoľko žiadostí o umiestnenie do domova dôchodcov, kde na to vezmeme?" pýta sa O. Hovančík.
V týchto dňoch už dostali prvú žiadosť. "Pre nás to znamená zafinancovať posudkového lekára, vyhľadať vhodné zariadenie na umiestnenie, vydať rozhodnutie a znášať náklady spojené s umiestnením. Navyše podľa platného všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o poskytovaní sociálnej starostlivosti v prípade potreby obec zabezpečuje aj dopravu k lekárovi, či príspevok na úhradu liekov. Čo ak budeme mať aj takéto žiadosti? Myslím si, že pre malé obce je to likvidačné. Ten zákon nie je dobrý," zdôraznil O. Hovančík.
Podľa jeho slov jednoduchšie to bude vo väčších mestách, kde je tých prostriedkov dosť a na sociálnu oblasť je vyčlenený jeden samostatný pracovník. "Možno by bolo dobré uvažovať napríklad v rámci nášho združenia Spišský hrad Podbranisko o jednom spoločnom sociálnom pracovníkovi, ktorý by tieto veci zabezpečoval," uviedol.
Rokovať budú na ZMOS-e
Ako nový zákon vnímajú ostatní starostovia, na to sme sa opýtali predsedníčky Združenia miest a obcí Spiša Zuzany Nebusovej. Tá potvrdila, že starostovia s novým zákonom spokojní nie sú. Napriek tomu však situáciu nevidí až tak kriticky. "Myslím si, že sa to postupne vykryštalizuje. Mali sme rokovania s ministerkou sociálnych vecí a rodiny. S problémami sa máme obracať na samosprávny kraj na sociálne oddelenie, najmä čo sa týka vhodného výberu zariadenia pre umiestnenie dôchodcu. Na druhej strane na budúci týždeň plánujem zvolať radu nášho združenia, ktorá sa bude zaoberať aj týmto novým zákonom o sociálnych službách. Prediskutujeme, ako máme postupovať, čoho sa vyvarovať a ako si pomôcť," uviedla Z. Nebusová.
Ako potvrdila, pre obec je ten zákon troška tvrdý, no dôležité je podľa nej nerobiť paniku. "Navyše, za občanov berieme podielové dane od štátu a tak je našou povinnosťou postarať sa o nich," dodala.
--FAKTY--
Zo zákona o sociálnych službách
Obec
vypracúva, schvaľuje komunitný plán sociálnych služieb vo svojom územnom obvode,
utvára podmienky na podporu komunitného rozvoja,
je správnym orgánom v konaniach o odkázanosti na sociálnu službu v zariadení pre seniorov,
vyhotovuje posudok o odkázanosti na sociálnu službu
uzatvára zmluvu o poskytovaní sociálnej služby, aj o uhradení ekonomicky oprávnených nákladov podľa s inou obcou, alebo s iným poskytovateľom sociálnej služby, ktorého zriadila alebo založila iná obec alebo iný vyšší územný celok,
vedie evidenciu posudkov o odkázanosti na sociálnu službu podľa stupňa odkázanosti fyzickej osoby na pomoc inej fyzickej osoby, evidenciu rozhodnutí, aj evidenciu prijímateľov sociálnych služieb vo svojom územnom obvode,
poskytuje štatistické údaje z oblasti poskytovania sociálnych služieb štátnym orgánom sociálnych služieb na účely spracovania štatistických zisťovaní a administratívnych zdrojov,
uhrádza poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti zdravotné výkony na účely posúdenia odkázanosti na sociálnu službu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.