Ľudia chcú tento príspevok od štátu využiť čo najskôr a hlavne ho nepremeškať.
PREŠOV/HANISKA. Pani Helena Motýľová z Prešova si na šrotovisko v Kendiciach (okres Prešov) priviezla auto už v nedeľu a nebola jediná. "Máme doma devätnásťročnú škodovku, už je skoro nefunkčná. Ani STK už nemá. Toho roku sme sa rozhodli, že si kúpime nové auto, a teraz môžeme využiť aj príspevok od štátu. Už je poludnie a stále nie som na rade," povedala nám.
Prišla až zo Spišských Vlachov
Tentokrát neotáľal ani Prešovčan Štefan Dobros. "Počítal som s tým, že tu budem dlho. Prišiel som sem dnes ráno, ale ako pozerám, tak ma určite nestihnú vybaviť ešte dnes. Som nezamestnaný, takže špeciálnu dovolenku som si kvôli tomu brať, bohužiaľ, nemusel," zdôraznil.
Pani Agnesa prišla až zo Spišských Vlachov: "Prišla som sem skoro ráno. Už dávno sme rozmýšľali, že si kúpime nové auto, ale až teraz sme sa definitívne rozhodli."
Pracovníci z hanušovského šrotoviska nám povedali, že zatiaľ nemali žiadny problém a pracujú permanentne. "Jedného človeka vybavíme maximálne do pol hodiny, ale musí si vystáť rad," povedal nám jeden zamestnanec firmy.
Dlhé rady
Aj v Prešove boli veľké rady áut a v nich netrpezliví majitelia. "Auto nie je malá investícia a dlho mi trvalo, kým som sa rozhodol, že šrotovné naozaj využijem. Mal som 35-ročné auto, je mi za ním veľmi ľúto. V Prešove ma vybavili veľmi rýchlo. Bol som milo prekvapený," prezradil Stanislav Ščerbák zo Širokého (okres Prešov).
"Naša firma má súhlas na výkup ojazdených vozidiel. Autá vykúpené našou spoločnosťou postupne prevezieme do Košíc, kde sa uskutoční ich fyzická likvidácia," informoval nás konateľ firmy Bafer v Prešove Stanislav Baloga.
V prvej vlne vybavili priemerne 30 áut denne. "Dnes sme už vybavili 100 áut. A určite stihneme vybaviť ešte takých 20. Máme asi 5 minút na jedného človeka. Vládne tu dosť veľká nervozita, ale zatiaľ všetko funguje," zdôraznil S. Baloga.
* * *
Situácia vo Svidníku
(sita)
n Obnovenie šrotovného inšpirovalo včera prísť alebo zavolať na šrotovisko do firmy Protan - Anna Gajdošová vo Svidníku 80 záujemcov. Denne vedia prijať okolo 20 áut, je to množstvo, ktoré pred zavedením šrotovného urobili za dva mesiace. Záujemcov o zošrotovanie starého vozidla majú nielen z okresu Svidník, ale aj zo širšieho regiónu z okresov Stropkov a Bardejov. Denne dokážu spracovať päť až šesť áut. Na výpomoc si museli zobrať brigádnikov, uviedol zástupca vedúcej prevádzky Peter Gajdoš.
n Jedna kocka zošrotovaného auta váži 270 až 300 kilogramov podľa typu vozidla. Na svidníckom šrotovisku skončili hlavne staré škodovky. Najstaršia bola škodovka vyrobená v roku 1968. Podľa Gajdoša práce majú teraz dosť, ale výkupné ceny plechov oproti vlaňajšku rapídne klesli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.