Kráľ včera uviedol film Obete zimy, v ktorom v 15 minútach ukazuje priebeh záchrannej akcie vysokohorských zvierat.
TATRANSKÁ LOMNICA. Ani jedného z kamzíkov sa zachrániť nepodarilo. "Zachrániť kamzíka a naspäť ho dostať do prírody sa podarí tak raz za 20 rokov. Pokúsili sme sa o to," povedal Kráľ. Ten so svojimi kolegami zo Štátnych lesov a Správy TANAP-u išiel na záchrannú akciu aj s kamerou. Zábery filmu sú autentické.
Tri úhyny v jeden víkend
Podľa Kráľa Tatry k sebe lákajú viacerých. Za každý chybný krok však vedia kruto potrestať. V tomto prípade každý z kamzíkov uhynul na následky pádu. Film nepomenúva konkrétneho vinníka, ktorý by úhyn vzácnych druhov spôsobil. Ten sa ani nezistil. V okrajových pasážach však upozorňuje, že okrem prírodných príčin, ako je počasie, predátori a lavíny život kamzíkov ohrozujú aj ľudia.
Čo s tým?
"Kamzík málokedy urobí sám chybný krok. Väčšinou reaguje na náhle ohrozenia," hovorí Kráľ. Problémom sú skialpinisti, ktorí nedodržiavajú povolení trasy. "Peší turisti kamzíka tak nevyplašia. Rýchlo idúci lyžiari a freerideri presne naopak. Potom dochádza k zbytočným únikom kamzíkov, ktoré by inak nemuseli byť," spresnil Kráľ. Ten i počas samotnej záchrennej akcie stretol skialpinistov, ktorí napriek jeho upozorneniu a prísľubu išli do zakázaných zón. "Hoci tesne predtým obďaleč spadla lavína. Také počínanie je nebezpečné," doplnil.
Strašiak vrtuľník
Podľa zoologičky Barbary Chovancovej najviac dokáže kamzíkov vyplašiť vrtuľník. "Piloti majú vytýčené trasy, aby lietali pozdĺž dolín a nie naprieč hrebeňmi. Aj je však často aj kvôli nedisciplinovaným skialpinistom potrebná záchranná akcia, toto ide bokom," dodal štátny ochranár Juraj Bobula. Chovancová vylúčila vplyv predátorom na marcový úhyn. Podľa nej isté inšpirácie v ochrane prírody a postihov nedisciplinovaných návštevníkov ukazuje poľská strana Tatier.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.