POPRAD. V Nemocnici Poprad je nahlásených trinásť prípadov ochorenia na vírusovú hepatitídu typu A. Deväť z nich tvoria zdravotníci, medzi ktorými sú aj traja lekári a tri sestry. Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade eviduje od polovice mája až 406 pacientov žltačky typu A.
Mesto Poprad aj nemocnica prijali prísne opatrenia na zamedzenie šírenia nákazy. Pacienti s hepatitídou A sa liečia nielen v popradskej, ale aj prešovskej a košickej nemocnici. Ako je možné, že sa nakazili aj zdravotníci?

Z jednej nemocnice, ale roztrúsení
Martin Novotný, zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach pre Korzár povedal, že momentálne majú na košickom oddelení aj pacientov so žltačkou typu A z Popradu, pretože prešovské infekčné oddelenie je vyťažené.
„Nie je ich veľa, počítame ich v jednotkách. Nikto z nich nebol očkovaný proti hepatitíde typu A. U nás sú dospelí, na detskom infekčnom sú deti. Ale neboli to nakazení, ktorí by sa spájali len s jedným pacientom alebo jedným ohniskom v nemocnici. Boli pomerne roztrúsení.“
Aj Roman Rams, regionálny hygienik z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Poprad potvrdil, že osoby nakazené žltačkou voči nej neboli očkované. V pondelok 21. júla vyšla Vyhláška RÚVZ v Poprade č. 63/2025, ktorá prikazuje zamestnancom popradskej nemocnice dať sa zaočkovať najneskôr do 14 dní od kontaktu s osobou so žltačkou.

Martin Novotný v nemocnici pracuje už 16 rokov, no takýto výskyt žltačky u zdravotníkov z jednej nemocnice si ešte nepamätá. „Pravidelne sa niekde vyskytne nejaký jeden zdravotník so žltačkou. Ale takto viacero naraz, to je veľmi zriedkavé.“
Hygienik Roman Rams tiež odpovedal, že takýto prípad nákazy žltačkou medzi zdravotníkmi v okrese Poprad v posledných rokoch nebol evidovaný.
Pacienti so žltačkou ostávajú ležať na oddelení 10 – 14 dní. Na košickej infektológii ležia ešte dvaja pacienti so žltačkou, ktorí sú z okresu Michalovce. Z okresu Košice zatiaľ nikto.

Ohniská z nehygienických lokalít
Na Slovensku sú povinné len niektoré očkovania v detskom veku.
Hepatitída typu A, ľudovo nazývaná aj choroba špinavých rúk, je typická pre lokality, kde nie je tečúca voda a panujú v nich zlé hygienické návyky.
„Do roku 1997 sme museli byť všetci zdravotníci zaočkovaní proti hepatitíde B. Očkovanie proti hepatitíde typu A nie je povinné pre nikoho. Pre zdravotníkov je len odporúčané. Ale podľa vyhlášky má dieťa z marginalizovanej komunity vo veku 5 rokov toto očkovanie proti hepatitíde A hradené štátom,“ dopĺňa Martin Novotný.

Zdravotníci očkovanie odkladajú

Proti hepatitíde A sa očkuje raz za život dvoma vakcínami v rozmedzí pol roka. Jedna dávka stojí do 30 eur, pacient si ju hradí sám. Zdravotníkom ju hradí ich zamestnávateľ.
Je vôbec možné, aby pracoval na infekčnom oddelení zdravotník, ktorý odmieta očkovanie?
„Väčšinou je to o tom, že povie – neskôr, neskôr, potom, ešte mi to netreba teraz... Veď ja si umývam ruky stále. A zrazu ochorie. Ale u nás na oddelení nemám antivaxera. To, či s tým nemajú problém iné oddelenia, vám neviem povedať. Zrejme by sa nikto z primárov nechválil, že má takýto problém v kolektíve."
Očkovanie proti hepatitíde typu A podľa neho nie je také rozšírené, že by ním bola zaočkovaná väčšina zdravotníkov.
Očkovanie ako spoľahlivá ochrana
Je možné, že nakazení popradskí zdravotníci boli očkovaní a aj tak skončili so žltačkou typu A na infekčnom oddelení?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.