SLOVENSKÝ RAJ. Palcmanská Maša, Dobšinský kopec, ale aj Kojšovská hoľa. Národný park Slovenský raj má nový vyhliadkový bod.
Obec Dedinky a členovia občianskeho združenia Dedinky sprístupnili verejnosti vyhliadku Gačovská skala, ktorá ponúka jedinečný panoramatický výhľad na južnú časť Slovenského raja.
Prístup je možný po novovyznačenom turistickom chodníku z obce Dedinky alebo zo smeru Geravy, kde sa dá dostať sedačkovou lanovkou z Dediniek alebo aj cez Zejmarskú roklinu s rebríkmi a vodopádmi.
Win-win
Slávnostne sa nový chodník otvára v sobotu, domáci sa z novinky tešia.
„Dlhodobo sme sa o to snažili, vybavovali sme to desať rokov, keďže je to v piatom pásme ochrany. Nakoniec sme našli spoločnú reč a dohodli sme sa,“ hovorí Miroslav Majerčák z občianskeho združenia Dedinky.
Motiváciou bolo zatraktívniť malebnú obec pre turistov. Tí tak majú vzhľadom na oživenie retro lanovky pred dvoma rokmi opäť viac možností.
„Vyjdú hore, prejdú vyhliadky a zídu dole, alebo si nechajú auto v obci. Ľudia sa tak budú vracať na Dedinky, každému to pomôže, priláka to zákazníkov, donesie parkovné pre obec či ubytovanie pre miestnych podnikateľov.“
Pôvodne malo ísť len o jednu vyhliadku, nakoniec sa s vedením národného parku dohodli na dvoch.

Obojstranný chodník bude prístupný celú sezónu.
„Keď niečo popadá alebo bude treba upraviť lavičku, budeme sa o to starať a na jar vyčistíme chodník pred letnou sezónou. Máme súhlas na päť rokov a potom prehodnotia, či je užitočný a či chodí viac turistov. My však vidíme už teraz, že chodí,“ vraví Majerčák.
Miestni trasu dobre poznali a využívali napriek tomu, že nebola oficiálne povolená.
Hovoria, že lanovkári sa už aktuálne smejú, že ľudia obchádzajú lanovku a chodia rovno na vyhliadky.

Chrániť aj sprístupniť
Prečo Národný park Slovenský raj súhlasil s novou trasou až po desiatich rokoch?
Zástupca riaditeľa Národného parku Slovenský raj Peter Olekšák pripomína, že národný park má dva základné ciele: ochrániť prírodu pre ďalšie generácie a umožniť ľuďom prírodu spoznávať.
„Brali sme do úvahy aj tento aspekt, aby ju ľudia spoznali nielen na fotografiách, ale aj na vlastnej koži. Z hľadiska ochrany prírody sme váhali, či áno alebo nie, ale nechali sme sa presvedčiť a umožniť to za určitých podmienok, aby ľudia videli tú krásu.“
V minulosti preferovali skôr spôsob, aby bola trasa viazaná na sprievodcu, sprevádzanie na Gačovskú skalu bolo povolené len s výnimkou.
„Na základe informácií od miestnych s tým nebola spokojnosť, systém sa neujal, a tak sme to prehodnotili. Prešli sme celú trasu s miestnymi, vypočuli ich argumenty a nakoniec sa urobil chodník pre verejnosť.“
Podobná Tomášovskému výhľadu
Olekšák vraví, že samotná skala, lesy pod ňou a smerom po Dedinky sú v najvyššom stupni ochrany.
„Už nič cennejšie nie je v Slovenskom raji, ktorý je pomerne husto zalesnený. Viac ako 90 percent tvoria lesy, výhľadov preto nie je až tak veľa. Niektoré sú impozantné, najznámejší je Tomášovský výhľad, na juhu Havrania skala, Ondrejisko. Z Gačovskej skaly je famózna vyhliadka, porovnateľná s Tomášovským výhľadom.“
Ochranári majú obavy z možného správania ľudí, napríklad z prespávania, odpadkov, hluku či zakladania ohňa.

Vyhliadka je určená výhradne pre peších turistov a vstup s bicyklom nie je povolený. Už však zaregistrovali pokusy cyklistov, ktorí pri zostupe ohrozovali peších turistov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.