GELNICA. Silná búrka s nárazovým vetrom zasiahla v pondelok podvečer východné Slovensko a spôsobila rozsiahle materiálne škody v mestách aj obciach.
Medzi najviac postihnuté oblasti vplyvom vyčíňania počasia patrí Gelnica, kde vietor strhol strechy z viacerých budov, poškodil školy, poprevracal a zničil autá a takmer celé mesto zostalo bez elektriny.
Škody hlásia stovky ľudí
V meste vyhlásili mimoriadnu situáciu a ešte v pondelok tam zasadal krízový štáb, keďže v dôsledku veternej smršte majú poškodené budovy, verejné priestranstvá aj infraštruktúru. Podľa predbežných odhadov eviduje poškodenia asi 400 obyvateľov.
Mestský úrad, knižnica a múzeum zostali v utorok zatvorené, zamestnanci pomáhali pri odstraňovaní škôd.

Samospráva zriadila verejnú zbierku na pomoc obyvateľom a na platforme Donio Slovensko ľudia prispievajú na odstraňovanie škôd. V utorok na poludnie bolo vyzbieraných takmer 4 800 eur od 137 darcov.
Primátor: Všetko tu lietalo
Podľa primátora Gelnice Dušana Tomaška (nezávislý) katastrofa nastala v pondelok okolo 16.30 hodiny, keď mesto zahalilo prítmie a spustil sa prudký lejak s obrovským vetrom.
„Búrka prišla náhle a trvala približne 15 minút. Z toho ten najsilnejší vietor asi päť minút,“ uviedol primátor.
Podľa jeho slov to bola veľmi rýchla a intenzívna smršť. Povedal, že to vyzeralo, akoby mestom preletelo malé tornádo. Vietor všetko naokolo bral so sebou, všetko podľa jeho slov lietalo.
Škody po búrke sú rozsiahle. Tomaško má informácie o viac ako desiatich nehnuteľnostiach, ktoré majú strechu v havarijnom stave.
„Napočítali sme tiež viac ako dvesto popadaných stromov po celom meste,“ povedal Tomaško.

Poškodený je kamerový systém aj verejné osvetlenie, viaceré stĺpy popadali.
„Miestne komunikácie, chodníky a cesty sú vo veľmi zlom stave. Lavičky, smetné koše a podobný mobiliár ani nerátam, to je všetko poničené.“
Poškodené boli aj štyri autá, na ktoré popadali stromy alebo časti striech. Škôlku sme museli zatvoriť,“ potvrdil primátor.
Uviedol, že stále odstraňujú poruchy na elektrickom vedení. Elektrina vypadla, až v utorok ráno, okolo deviatej, nabehla pre územie asi 60 percent mesta. Napoludnie v meste nemalo elektrinu stále ešte asi pätnásť percent odberateľov. „Postupne sa to napája,“ dodal Tomaško.

Na opravy nemajú
Vietor strhol celú strechu na jednom z panelákov, podľa primátora tam robia zabezpečovacie práce.
Búrka poškodila aj verejné budovy. Strechu majú poškodenú aj Banícke múzeum, mestský úrad, materská škola na Slovenskej ulici aj školská jedáleň. Všetky strechy bude treba meniť.
Mesto nemá na opravy peniaze, primátor verí, že keďže išlo o meteorologickú katastrofu, pomôže štát. Už absolvoval aj stretnutie s predstaviteľmi okresného úradu. Ide o mestské budovy, Tomaško vysvetľuje, že mesto by z rozpočtu nedokázalo kompletne opraviť ani jednu strechu, nie vyše desať.
Poškodené strechy majú aj viaceré rodinné domy. Mesto situáciu monitoruje, spisuje podnety. Mestský úrad zorganizoval „rekondičný deň“, všetci zamestnanci boli v utorok v teplákoch a tričkách a pomáhali všetkým ľuďom.
„Celý mestský úrad je v teréne, všetci zamestnanci pomáhajú. Čistíme odpadové jarky, odstraňujeme popadané stromy. Zapojené sú aj technické služby, sociálny podnik a dobrovoľný hasičský zbor. Som veľmi vďačný rodičom s deťmi aj zamestnancom našich inštitúcií, ktorí pomáhajú. Navyše, ani na mestskom úrade elektrinu stále nemáme,“ doplnil primátor Gelnice.
Tvrdí, že sa do odstraňovania škôd zapojilo približne 100 ľudí. Poškodené je podľa neho prakticky celé mesto.
Dodal, že napriek obrovským materiálnym škodám našťastie nedošlo k zraneniam. „Chvalabohu sa nikomu nič nestalo, ľudia sa stihli ukryť,“ povedal Tomaško.

Také niečo nezažili
Podľa primátora takéto niečo Gelnica nepamätá. „Rozprával som sa s rodinou, ktorej padla strecha, majú vyše 70 rokov a povedali, že v živote nič podobné nezažili,“ uviedol primátor, ktorý bol v čase, keď začalo pršať, na valnom zhromaždení mestského futbalového klubu.
Je rád, že bol práve pod strechou, hoci priznáva, že mal nutkanie vyjsť z budovy, ale bol taký víchor, že nedokázal poriadne ani dvere otvoriť.
Meteorológovia podľa Tomaška varujú, že podobné búrky môžu prísť znova. „To si ani neviem predstaviť, že by sa toto zopakovalo.“
Mesto má zriadený krízový štáb, ktorý spisuje všetky škody a stanovuje priority opráv. Nastavuje primárne, sekundárne a terciárne pohotovosti, čo treba riešiť okamžite a čo môže počkať. Samospráva nemá kapacity spraviť všetko naraz.
Primátor dodal, že všetci obyvatelia majú zabezpečené bývanie. „Komunikovali sme s každým, kto má problém so strechou, či nepotrebujú náhradné bývanie, všetci si to zatiaľ vyriešili sami,“ uviedol.
Predbežnú výšku škôd zatiaľ mesto nemá, no podľa Tomaška sa určite budú pohybovať minimálne na úrovni milióna eur.
Podľa primátora sa takýmto katastrofám nedá zabrániť. „Keď takto fúka vietor a lietajú plechy zo striech, človek rieši holý život, a nie preventívne opatrenia,“ uzavrel primátor.

Prehodnotia rozsah pomoci
Ministerstvo vnútra doplnilo, že pre okres Gelnica boli pre budovy a obydlia, ktorým vietor poškodil strechy, vyčlenené zo skladov civilnej ochrany krycie plachty a v prípade potreby bude vyčlenený aj ďalší materiál.
Do Gelnice vyrazila aj výjazdová skupina sekcie krízového riadenia, smeruje tam i
štátny tajomník a splnomocnenec pre územnú samosprávu Michal Kaliňák (Hlas).
„Na ďalšom zasadnutí krízového štábu budeme vyhodnocovať rozsah pomoci, ktorú vieme občanom a samosprávam poskytnúť okamžite, aby sme čo najviac eliminovali následky tejto živelnej pohromy," spresnil Kaliňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.