KEŽMAROK. Fond na podporu kultúry národnostných menšín prispel v júni neziskovej organizácii Biela voda na benefičný koncert sumou 5-tisíc eur. Biela voda je zriaďovateľom Súkromnej spojenej školy v Kežmarku, obe riadi Anna Jurgovianová.
V škole nedávno prebiehala kontrola z ministerstva školstva a Štátnej školskej inšpekcie.
Stalo sa tak po publikovaní článku v denníku Korzár v závere marca, v ktorom sme upozornili na hospodárenie riaditeľky školy.
Písali sme napríklad aj o tom, že platí z normatívov, teda zo štátnych peňazí, prenájmy aj za budovy v súkromnom vlastníctve Jurgovianovcov.
Zistenia z kontroly majú byť známe v auguste. Riaditeľku v minulosti prešetroval aj kežmarský odbor kriminálnej polície. Školu preverovali vo veci podozrenia zo spáchania prečinu subvenčného podvodu na základe anonymného podania.
Trestné konanie viedli aj na Okresnej prokuratúre v Kežmarku. Vyšetrovanie sa týkalo údajného umelého navyšovania počtu žiakov, následného čerpania normatívov na žiakov (finančné prostriedky pridelené škole na žiaka) a preplatenia lyžiarskeho kurzu.
Radu fondu sme oslovili aj s otázkami, či je podľa nich v poriadku dávať verejné peniaze organizácii, ktorú kontrolujú štátne inštitúcie. Z ich odpovede vyplýva, že si pri dotácii pre Bielu vodu overili všetky zákonné náležitosti a odvolávajú sa na prezumpciu neviny.

Festival pod záštitou kraja
Benefičný koncert bol súčasťou festivalu, ktorý predstavuje prácu študentov stredných škôl z regiónu. Hlavným organizátorom je kežmarská súkromná škola, teda Jurgovianovej neziskovka Biela voda.
Vstup na koncert bol 15 eur, výťažok z podujatia mal ísť na liečbu 26-ročného zdravotne znevýhodneného Filipa. Išlo o jedenásty ročník. Na stránke benefičného koncertu je uvedené, že sa môže uskutočniť vďaka podpore štátneho fondu.
Festival organizovali začiatkom júna pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského (KDH). Jurgovianová je tiež členkou KDH.
Lea Lehotská z komunikačného oddelenia kraja uvádza, že podujatiu záštitu udelili ešte vo februári bez akejkoľvek finančnej podpory.
„Záštita sa neudeľuje osobe ani inštitúcii, ale samotnému podujatiu tak, ako aj pri ďalších stovkách podujatiach, ktoré podporujeme. Ak by sa však potvrdili akékoľvek obvinenia, záštitu nad týmto podujatím zvážime," vysvetľuje.
Jurgovianovej Biela voda je v Kežmarku aktívna, v apríli napríklad otvárali nové umelecké priestory. V galérii s názvom Babičkina chyža prezentujú slovenské remeslá.

Rada fondu
Členovia rady, ktorí odporučili projekty na schválenie dotácie, zasadali 20. marca, teda pred publikovaním článku o hospodárení riaditeľky, no zmluva o poskytnutí dotácie vstúpila do platnosti až 5. júna, teda po medializácii.
Fond je nezávislá verejnoprávna inštitúcia ministerstva kultúry. V jeho odbornej rade v programe, v ktorom schválili dotáciu aj na benefičný koncert pre Bielu vodu, je päť členov. Dotáciu dali 104 projektom.
Polovicu jej členov menuje riaditeľka fondu Alena Kotvanová, zvyšná časť sú volení členovia, na ktorých menovanie nemá dosah.
Predseda rady Marián Balog a členka rady Magdaléna Kmeťková boli na benefičný koncert a Festival študentského remesla vlani pracovne vyslaní a zúčastnili sa časti programu.
Obaja dali projektu najvyšší počet bodov spomedzi piatich hodnotiteľov projektov. Podali čestné vyhlásenie, že žiaden konflikt záujmov v projekte Bielej vody nemajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.