VYSOKÉ TATRY. Najvyššie položená kaplnka v strednej Európe oslavuje desať rokov.
Nachádza sa na Skalnatom plese vo Vysokých Tatrách. Ide o gréckokatolícku Kaplnku Presvätej Bohorodičky, Nepoškvrnenej čistoty, leží v nadmorskej výške 1 754 metrov.
Výročie si tam dnes veriaci pripomenuli svätou liturgiou s prešovským arcibiskupom vladykom Jonášom Maximom a spišským biskupom Františkom Trstenským.
Inšpirovali sa alpskými kaplnkami
Kaplnku otvorili v historickej budove Encián na Skalnatom plese 1. júla 2015. Za myšlienkou stál Patrik Kolesár, zakladateľ Tatranského okrášľovacieho spolku.
„Nechali sme sa inšpirovať alpskými kaplnkami, chceli sme, aby sa miesto premodlilo. Je výnimočná tým, že sa tu vždy, pri každej službe, liturgii alebo omši ďakuje za prácu záchranárov, nosičov, chatárov, lesníkov a všetkých ľudí, ktorí sú z hôr,“ priblížil. V utorok sa tam modlili aj za obete hôr.
Vladyka Jonáš Maxim, ktorý sám pochádza z hôr, označil kaplnku pod Lomnickým štítom za požehnané, príjemné a sympatické miesto.
„Je pekné, že je tu kaplnka, pretože aj do Tatier chodia veriaci ľudia a takýmto spôsobom majú možnosť si posedieť, pomodliť sa, poďakovať Bohu, poprosiť, požehnať. Ale podľa mňa tam chodia aj neveriaci,“ skonštatoval.
Aj podľa biskupa Trstenského kaplnky patria k horám. „Turisti sem prichádzajú a môžu sa aj stíšiť. Dnes máme kaplnky na letiskách, dokonca aj niektoré nákupné centrá ponúkajú možnosť stíšiť sa,“ povedal.
Bohoslužby každú nedeľu
Bohoslužby na Skalnatom plese sa konajú každú nedeľu v letnom období o 15.30. Podľa Kolesára je kaplnka ekumenická, striedajú sa tam rímskokatolícke a gréckokatolícke bohoslužby, konali sa tam aj evanjelické služby. Často tam prichádzajú kňazi aj so svojimi farníkmi.
Je tiež miestom pravidelného stretnutia skautov v rámci akcie Betlehemské svetlo počas ich cesty na Lomnický štít.
„Každý rok sme tu, na Skalnatom plese, s Betlehemským svetlom. V kaplnke môžeme sláviť svätú omšu. Schádzame sa tu, všetci účastníci, aj vtedy, keď sa pre silný vietor nedá ísť na Lomničák,“ povedal skaut a kňaz Andrej Legutky pri návšteve kaplnky, ktorú opísal ako unikátny priestor.
Budova Encián je národnou kultúrnou pamiatkou. Postavená bola v rokoch 1936-1937 podľa projektov architekta Dušana Jurkoviča. Slúžila ako vrchná stanica visutej lanovky z Tatranskej Lomnice.
V súčasnosti je údolnou stanicou lanovky na Lomnický štít. Tatranský okrášľovací spolok tam zriadil galériu s vyhliadkou, čitáreň a kníhkupectvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.