POPRAD. Zámer prestavby areálu bývalého pivovaru v Poprade na polyfunkčný komplex sa nebude posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA).
Vyplýva to z rozhodnutia odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Poprad zo zisťovacieho konania z konca apríla zverejneného na informačnom portáli ministerstva životného prostredia - Enviroportáli.
Komplex bude zahŕňať sedem budov, z nich najvyššie, bytové domy, budú mať 25 nadzemných podlaží do výšky 86,5 metra.
Celkové náklady stavby, vrátane pozemku, predstavujú približne 85 miliónov eur.
Osem opatrení
Okresný úrad zároveň nariadil investorovi spoločnosti Centrum park pre navrhovanú činnosť osem opatrení, ktorých cieľom je zabrániť a zmierniť znečisťovanie životného prostredia.
Tie sa napríklad týkajú protihlukových opatrení, ochrany podzemných a povrchových vôd a zabráneniu nežiaducemu úniku nebezpečných látok do pôdy.
Úrad zároveň nariadil pred kolaudáciou vykonať mimoriadnu kontrolu kvality pitnej vody z nových rozvodných systémov pitnej vody.
„V rámci zisťovacieho konania správny orgán nezistil zásadné skutočnosti, ktoré môžu byť v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi na ochranu životného prostredia alebo ktoré by v závažnej miere ohrozovali životné prostredie a zdravie obyvateľov, ktoré by bolo potrebné posudzovať podľa zákona EIA. Krajina a prírodné hodnoty jednotlivých zložiek životného prostredia ostanú zachované,“ uvádza sa v rozhodnutí.

Aj negatívne reakcie
Zámer sa rozhodla investičná spoločnosť prezentovať aj širokej verejnosti.
„Investor si na obdobie niekoľkých mesiacov prenajal priestor vo vestibule mestského úradu na prezentáciu makety, ktorá v 3D forme dôkladne predstavuje podobu tohto projektu,“ informovala popradská samospráva na sociálnej sieti začiatkom apríla.
V komentároch pod príspevkom sa však objavili aj negatívne reakcie.
Podľa niektorých sa takýto komplex „do Popradu ako vstupnej brány Tatier vôbec nehodí“, je nevkusný, kritizujú výšku budov a obávajú sa aj zahustenia či kolapsu dopravy v okolí pri množstve bytov.
Viacerí by na mieste bývalého pivovaru uvítali skôr park.
Mesto v komentári uviedlo, že informáciu o vystavenej makete zverejnilo s cieľom, aby mala verejnosť vedomosť o danom zámere.
„Pozemok bývalého pivovaru nikdy nebol a nie je majetkom mesta. Ide teda o súkromné vlastníctvo. V prípade akéhokoľvek investičného zámeru musí mesto postupovať v súlade s územným plánom a platnou legislatívou. Akýkoľvek investor môže konať iba v súlade so zákonom,“ komentovalo.
Chcú využiť lokalitu
Na sociálnej sieti sa objavili aj pozitívne reakcie, komentujúci označujú projekt za krásny, moderný a zaujímavý, či za „konečne niečo, čo oživí mesto a pritiahne investičné možnosti do mesta a okolia“.
„Nie žeby boli ľudia radi, že do Popradu prišiel investor, ktorý vybuduje byty, pracovné miesta, či už pre robotníkov, alebo pre predavačky vo vnútri budovy, ale idete tu plakať, ako sa to nehodí, alebo že sa s deťmi nemáte kde ísť prechádzať,“ napísal jeden z komentujúcich.
„Za investora môžem povedať, že sa projektom snažíme docieliť využitie danej lokality či už esteticky, ale hlavne v súlade modernej doby s rešpektom k využitiu ekologických spôsobov využitia energií, dostatku zelene a oddychových plôch pre všetkých obyvateľov mesta. Veríme, že projekt si nájde svojich priaznivcov a jeho pozitívny vplyv bude mať dopad pre celé okolie,“ reagoval Ivan Klasovský.
História pivovaru v Poprade siaha až do začiatku 19. storočia. Väčšinu jeho objektov v blízkosti kruhového objazdu v centre mesta zbúrali v roku 2013, po utlmení jeho prevádzky. Odvtedy sa v súvislosti s týmto areálom skloňovali viaceré zámery.
Hovorilo sa o výstavbe Retail Parku, hotela aj bytových domov. Súčasný investor počíta s asanáciou súčasných piatich budov.
Navrhovaná výstavba si vyžiada aj odstránenie 86 kusov stromov, nahradí ich 250 nových a 292 kríkových porastov.
Päť etáp na päť a pol roka
Projekt sa týka územia s rozlohou takmer 33-tisíc metrov štvorcových.
Stavba je rozdelená do piatich etáp, trvať má približne päť a pol roka.
V rámci prvej je naplánovaná výstavba päťpodlažného obchodného centra s podzemným parkoviskom, prvého z bytových domov, tiež okružnej križovatky, vjazdu či rozšírenie cesty na Francisciho ulici.
V nasledujúcich etapách pribudnú ďalšie dva bytové domy, komunitné centrum, i parkovací dom.
V poslednej etape plánuje investor vybudovať administratívne centrum.
S výstavbou chce začať hneď po zbúraní zostávajúcich objektov pivovaru a získaní stavebného povolenia.
Celkovo by v rámci projektu pribudlo 546 bytových jednotiek a približne tisíc parkovacích miest.
„Komplex objektov bude dopravne napojený na miestnu cestu veľkokapacitným vjazdom a ramenom okružnej križovatky, ktorá vznikne prestavbou existujúcej úrovňovej križovatky miestnej cesty Francisciho - Murgašova – Vajanského na okružnú križovatku s dvomi prepojovacími vetvami,“ píše sa v zámere zverejnenom na enviroportáli.
Podľa investora prispeje plánované polyfunkčné centrum k prirodzenému funkčnému začleneniu daného územia, a to aj likvidáciou súčasného brownfieldu, do existujúcej zástavby, vytvorí tiež novú architektonickú dominantu širšieho centra mesta, ktoré je vstupnou bránou do Vysokých Tatier.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.