Na Štrbskom Plese pribudli štyri špeciálne nádoby na zálohované fľaše. Autor: TASR
VYSOKÉ TATRY. Sieť zberných nádob určených na plastové fľaše a plechovky vo Vysokých Tatrách sa rozširuje, ďalšie pribudli aj na Štrbskom Plese a v jeho okolí.
Táto časť, ktorá patrí pod obec Štrba, je jednou z najikonickejších a najnavštevovanejších miest slovenských Tatier.
Počas top sezóny sem prichádza denne aj do 13-tisíc turistov, priemerná návštevnosť je okolo 6-tisíc ľudí.
Starosta Štrby Michal Sýkora (nezávislý) verí, že špeciálne nádoby na odpad prispejú ku čistote a upravenosti Štrbského Plesa.
Financie z obalov totiž obec investuje do úpravy populárnej lokality.
Prvú osadili na Hrebienku
Prvú takúto nádobu osadili v roku 2023 na Hrebienku v Tatranskom národnom parku.
Odvtedy sa Správcovi zálohového systému podľa jeho generálneho riaditeľa Mariána Áča podarilo rozbehnúť spoluprácu s viacerými národnými parkmi.
Do zoznamu chýba už len Malá Fatra a Muránska planina.
„Každý rok sa snažíme spoluprácu rozširovať, teda umiestňovať v nich ďalšie nádoby,“ povedal Áč pre médiá pri príležitosti odovzdania špeciálnej zbernej nádoby na Štrbskom Plese.
Pozitívnu skúsenosť s nádobami majú podľa jeho slov aj návštevníci či turisti v národných parkoch.
„Rovnako aj tí, ktorí sa o tieto nádoby starajú, teda z nich odpad vyberajú. Výťažok z týchto zálohov im správca prepláca,“ dodal.

Korzo prirovnal k Václaváku
Na Štrbskom Plese budú nádoby umiestnené pri jazere, smerom na vodopád Skok, pri Veveričom parku a smerom na Popradské pleso.
„Budeme ešte pokračovať. Budeme ich umiestňovať tam, kde chodí najviac ľudí. Bežné nádoby na odpad totiž vynášame aj dvakrát denne. Ráno ju naši pracovníci vyčistia a na obed je už plná,“ opísal Sýkora.
Vďaka zahodenej fľaše do špeciálnej nádoby tak turisti prispejú možno aj na ďalšie nové lavičky či úpravy v okolí obľúbeného plesa.
Korzo okolo neho prirovnal starosta záujmom zo strany turistov a návštevníkov k Václavskému námestiu v Prahe.
Vlani vyzbierali 28-tisíc obalov
Cieľom úsilia správcu je aj takto predchádzať vzniku voľne pohodeného odpadu z nápojových obalov na miestach s početným výskytom turistov.
„Vlani sa nám podarilo vyzbierať 28-tisíc obalov prostredníctvom týchto nádob. V porovnaní s jednou miliardou obalov, ktoré vyzbierame ročne, sa to zdá ako malé číslo, no na druhej strane, keď si predstavíme, že značná časť týchto obalov mohla skončiť pohodená niekde v prírode, to považujeme za veľký úspech,“ skonštatoval Áč.
Zároveň pripomenul, že konštrukcia zbernej nádoby je masívna a má odolať aj medveďom.
Pred rokmi ju testovali aj v zoologickej záhrade medzi medveďmi, ktorým sa do nej nepodarilo dostať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.