VYSOKÉ TATRY. Správa Tatranského národného parku (TANAP) vlani na svojom území inštalovala sedem hmyzích hotelov. V uplynulých dňoch zase v lesnej škôlke dokončila prístrešok pre včelnicu.
Informovala o tom na sociálnej sieti v súvislosti dnešným Svetovým dňom včiel. Jej zámerom je rozvíjať včelárske aktivity ako súčasť starostlivosti o horské biotopy a ochranu biodiverzity.
Včely v TANAP-e významne prispievajú k opeľovaniu horských lúk a lesných porastov, čím podporujú ekologickú rovnováhu v citlivom území Tatier.
„Jednou z kľúčových lokalít je Cabalova lúka, územie s bohatou flórou, kde sa prirodzene vyskytujú medonosné a aromatické druhy rastlín. Práve tu včely zbierajú nektár, ktorý je základom vysoko kvalitného tatranského medu,“ uviedli z národného parku.
Výskum Ústavu molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied podľa Správy TANAP-u potvrdil, že tento med má najvyšší antibakteriálny potenciál spomedzi analyzovaných vzoriek. Za sebou má aj ocenenie Gold v rámci projektu „neSPPíme, bzučíme“.
Spomínaný nový prístrešok pre včelnicu poskytne ochranu pre úle. „Zároveň vytvorí priestor pre edukačné aktivity pre žiakov a verejnosť so záujmom o prírodu, opeľovače a udržateľné včelárstvo,“ dodali z najstaršieho národného parku.
Cabalova lúka sa nachádza v Tatranskej Lomnici. Ešte v roku 2023 tam presídlili päť včelích rodín. Predchádzala tomu stavba elektrického oplôtka, ktorý má včely ochrániť pred neželanými návštevníkmi. Pod fotovoltické oplotenie sa totiž medveď nevie podhrabať, ani ho preskočiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.