Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Organizuje protesty: Treba zabojovať, aby sme sa vedeli pozrieť svojim deťom do očí

Žila v zahraničí, vrátila sa.

Lenka Sako Lesná sa do Popradu vrátila zo zahraničia. Lenka Sako Lesná sa do Popradu vrátila zo zahraničia. (Zdroj: archív respondentky)

V centre Popradu sa vo štvrtok uskutoční už 20. protestné zhromaždenie proti krokom súčasnej vlády, ktoré organizuje občianska platforma Poprad za Demokraciu. Jednou z tém bude kultúra. Na zhromaždenia v zimných mesiacoch chodili proti zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry protestovať stovky ľudí, v Poprade si nedali pauzu ani vtedy, keď v iných mestách neprotestovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spoluorganizátorka zhromaždení LENKA SAKO LESNÁ hovorí, že rada za niečo bojuje, najmä vtedy, keď vidí nespravodlivosť. Ľudia v Poprade sa na protesty pýtajú a chcú sa stretávať. Sako Lesná hovorí aj o tom, ako v združení riešia angažovanie organizátorov zhromaždení v politických stranách.

SkryťVypnúť reklamu

Vo štvrtok organizujete už 20. zhromaždenie, začali ste v polovici vlaňajšieho decembra. Ste jediné mesto na Slovensku s takýmto počtom mítingov. V zime, keď si niektoré mestá dali pauzu, vy ste stále organizovali zhromaždenia. Z čoho plynie tá vytrvalosť?

V Poprade je prebudená občianska spoločnosť, ľudia stále chodili na protesty. Aj teraz, aj predtým sa pýtali, kedy budú ďalšie. Po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer) sme s protestami nepokračovali, ale organizovali sme besedy, aby sa ľudia stretávali aj počas leta. Nadviazali sme na túto šnúru, keďže to, proti čomu protestujeme, stále rezonuje. Ide o novelu trestného zákona, zmeny v polícii či zmeny v kultúre. Sme presvedčení, že nemôžeme ostať ticho v čase, keď sa dejú v našej spoločnosti takéto veci.

SkryťVypnúť reklamu

Chceme žiť v slobodnej krajine, ktorá je súčasťou Európskej únie a iných nadnárodných celkov, ktorá je založená na demokratických princípoch. Na Slovensku sú podľa nás teraz tieto princípy ohrozené. Máme potrebu veci pomenovať a venovať sa im, nebyť ticho, dať najavo, že sú tu stále ľudia, a nie je ich málo, ktorí aj napriek tomu, že voľby vyhral niekto iný, sú stále aktívni a vadí im to.

Na ďalšom zhromaždení chcete poukázať na aktuálne spoločensko-politické dianie. Jednou z hlavných tém bude oblasť kultúry a umenia. V kultúre sa teraz toho deje veľa, na čo chcete poukázať?

Myslím si, že kultúra je zásterka pre to, čo sa deje v justícii. Kultúra má byť zo svojej podstaty slobodná. Keď na ňu štát zaútočí, je to prejav toho, ako chce vláda kontrolovať spoločnosť. No ako hovorím, je to zásterka pre iné veci. Prepúšťajú sa zločinci, ktorí sú opakovane, a aj za súčasnej Ficovej vlády, odsúdení za to, za čo už sedeli, ako napríklad bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Takže tieto kauzy treba minimálne pripomínať.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vláda chce ovládnuť RTVS, súkromné médiá vydiera. Tatranci: Treba pritvrdiť Čítajte 

O polícii by sa malo hovoriť na zhromaždení tiež. Kontaktovali sme viacerých bývalých vyšetrovateľov NAKA, no spojili sme sa s nimi neskoro a nemohli už na štvrtkové podujatie prísť. Ale ak do budúcna budú môcť prísť, tak aj od nich niečo zaznie na námestí. Odkazom zhromaždenia bude, že sa blížime k tomu, čo sme tu už mali v minulých režimoch. V spoločnosti sa predhadzujú domnelé kauzy, procesy, aby vládnuca garda zakryla iné veľké veci, ktoré robia.

Koľko ľudí tvorí platformu Poprad za demokraciu?

Je to približne desať ľudí, najmä organizátori. Na platformu sú napojení aj ďalší ľudia, ktorí pravidelne chodia aj na zhromaždenia či besedy.

Vy ste spoluorganizovali aj protesty počas zimných mesiacov. Ako ste sa k tomu dostali?

Pochádzam z Popradu a vždy ma zaujímali verejné veci, vždy som bola občiansky aktívna. Istý čas som bola v zahraničí, vrátila som sa v roku 2016. Keď došlo ku vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, začali sme organizovať v Poprade zhromaždenia. Organizovali sme aj spomienky na Kuciaka a Kušnírovú a po nástupe novej vlády sme premýšľali, ako oživiť občiansku spoločnosť. Táto snaha trvá už niekoľko rokov.

V zahraničí ste študovali a pracovali. Prečo ste sa vrátili na Slovensko?

Zaujímalo ma, ako to tu funguje. Mala som tu dohodnutú prácu, chcela som vidieť, aké to tu bude. Vydala som sa a teraz mám maličké deti. Zatiaľ sme tu a uvidíme, ako sa situácia vyvinie.

Súčasná situácia na Slovensku vás zatiaľ neodrádza od toho, aby ste odišli? Často sa to teraz skloňuje, ľudia premýšľajú, či ostávať v krajine, kde nie sú úplne stotožnení s tým, čo sa tu deje.

Na jednej strane ma súčasné dianie na Slovensku odrádza a na druhej nie. Rada za niečo bojujem, hlavne vtedy, keď vidím nespravodlivosť. S manželom nemáme problém s uživením rodiny, čo mnoho ľudí na Slovensku začína mať, preto to takto nepociťujeme. Manžel pracuje v IT, ja som lekárka.

V zahraničí by sme možno zarábali oveľa viac, ale stále ostávame. Máme tu rodiny, nikto nie je v zahraničí. Preto treba zabojovať, aby sa z našej krajiny nestali autokratické režimy a aby sme sa vedeli pozrieť svojim deťom do očí. Uvažujeme aj o odchode, nemôžem povedať, že nie. Je to hlavne kvôli deťom, keď to tu už bude úplne zúfalé, ale zatiaľ sa to nestalo.

Kým viaceré zhromaždenia či protesty sa v iných mestách konali pod záštitou opozície, v Poprade pokračujú aj naďalej ako občianska iniciatíva. Jedna zo spoluorganizátoriek protestov Sofia Karina Trommlerová však po vlne zimných protestov kandidovala v eurovoľbách za Progresívne Slovensko. Ako to medzi vami riešite? Mali ste voči tomu od ľudí výhrady?

Osobne som sa s tým nestretla, nikto mi to nepovedal do očí, no niečo som videla na sociálnych sieťach. Nebolo to výrazne v zlom, len to niekto pripomenul. Existuje prepojenie medzi organizátormi občianskych protestov na celom Slovensku a je veľká téma, ako sa postaviť k aktívnym politikom. Zatiaľ sme však v tejto debate nedospeli k žiadnemu výsledku, ale riešime to. Osobne mi politická angažovanosť nevadí, ale nemôžem povedať, že akákoľvek. Niektoré politické strany majú všelijaké praktiky, ktoré s demokraciou nemajú veľa spoločné. U nás sme sa dohodli, že nepozývame aktívnych politikov. Rečnil síce Andrej Kiska, ale je bývalý politik.

Vy ste mali často na zhromaždeniach aj študentov. Bolo sympatické vidieť, ako sa chcú zapojiť aj mladí ľudia. Často hovorili o tom, že im Slovensko nie je ľahostajné, že je to ich domov, že tu chcú žiť. Oslovujete ich vy, alebo sa pýtajú sami?

Aj oni, aj my ich. Aj na letné besedy chodilo veľa mladých ľudí. V našom tíme je navyše viacero stredoškolských učiteľov, ktorí majú väčší dosah na študentov.

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  2. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  3. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  4. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  5. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  6. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  7. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  8. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  1. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  2. Vzducholoď aj koncert Kaliho? Takto Kaufland oslavuje narodeniny
  3. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  4. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  5. Aplikácia Otvorené drevo potvrdzuje transparentnosť LESY SR
  6. Drevo pod kontrolou: Ako technológia RFID mení vývoz drevnej hmo
  7. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  8. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  1. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 14 522
  2. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 9 147
  3. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 6 695
  4. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom 5 122
  5. Operácia očí je riešením pre každú profesiu 3 504
  6. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 2 578
  7. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 2 117
  8. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov 1 694
  1. Pavel Macko: Prečo rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom nikam nevedú?
  2. Jakub Cipko: Zdradkyňa Giorgia Meloni!
  3. Iveta Bakitová: Arménsko - krajina, ktorá prišla o svoj národný symbol Ararat.
  4. Marián Kozák: Pracovno- vzdelávacia návšteva Francúzska
  5. Andrej Kučeravý: Ako stráviť nestráviteľné
  6. Miroslav Daniš: Naša „opozícia“ príliš dobre spí
  7. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: prírastky medzi miniboxami v roku 2025 (2)
  8. Štefan Šturdzík: Svitá nová nádej pre ľudstvo na boj proti rakovine.
  1. Jaroslav Liptak: Kto stojí za 708 firmami? Robert Fico? Nie... hádajte znova. Kto je pani Ficová? 32 848
  2. Ivo Nesrovnal: Matúš, vďaka za pozvanie, ale pod toto sa nepodpíšem. Ad električka v Petržalke. 30 249
  3. Martin Sukupčák: Ako jeden primátor "urbanizuje" mesto L. Mikuláš 13 373
  4. Jozef Mačo: Nelegálne skládky odpadu pri osadách nemajú odstraňovať obce. Nie že nemajú, nesmú. 10 915
  5. Daniel Guľaš: Drony nad Moskvou: Úderný zásah do ruskej ekonomiky 7 378
  6. Otilia Horrocks: Kto je tu vlastne podozrivý? Matovičovci, ktorí zverejnia mená — alebo tí, čo mlčia? 6 308
  7. Juraj Kumičák: Atrapa 6 141
  8. Oskar Kaman: Parkovacia politika Magistrátu zlyháva. 5 596
  1. Pavel Macko: Prečo rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom nikam nevedú?
  2. Marcel Rebro: Slováci dokážu závidieť polosirote rehabilitačný tábor a beznohému protézu
  3. Marcel Rebro: Kaliňákove tanky, Pearl Harbor a slovenský ministerský časostroj
  4. Marcel Rebro: Verím, že dobijeme dobrým ľuďom baterky
  5. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  6. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  7. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  8. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu