Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Lukáš Latinák: Z demokracie si robia rohožku, z pravdy popolník a z našej cti pľuvadlo

Popradčania protestovali už štrnásty raz.

V Poprade sa konal už štrnásty občiansky protest.V Poprade sa konal už štrnásty občiansky protest. (Zdroj: Sofia Trommlerová)

POPRAD. V meste pod Tatrami sa konal už 14. občiansky protest pod názvom Zastavme rozklad demokracie. Na námestí pred Obchodným centrom Forum sa zišlo približne 400 ľudí, menej ako zvyčajne.

Organizátori Poprad za demokraciu nižšiu účasť pripísali tomu, že v čase protestu sa aktuálne hralo hokejové play-off a zároveň sa konala beseda o komunikácii a informačnej bezpečnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Sme v ťažkej konkurencii,“ poznamenala za organizátorov Sofia Trommlerová.

Prvé kolo je len zahrievacie

Moderátor Zdeno Suchý vyzdvihol, že všetkým prítomným osud našej krajiny nie je ľahostajný a ide im o zastavenie rozkladu demokracie.

SkryťVypnúť reklamu

„Máme za sebou prvé kolo prezidentských volieb. Neviem odhadnúť, ako sa na volebnom výsledku podieľali naše stretnutia, v každom prípade bolo pre nás všetkých veľmi príjemné vidieť na prvom mieste nášho kandidáta,“ povedal, za čo si vyslúžil potlesk.

Zdôraznil, že išlo o zahrievacie kolo, súboj je dobre rozbehnutý, ale nie rozhodnutý.

Dva milióny ľudí k volebným urnám v prvom kole neprišli a takmer pol milióna nechcelo ani jedného z dvoch postupujúcich kandidátov.

Súvisiaci článok Antikampaň proti Korčokovi tesne pred moratóriom zasiahla milión používateľov Čítajte 

Spomenul antikampaň občianskeho združenia Juraja Draxlera Voľte s rozumom.

„Voliť s rozumom podľa neho znamená očierňovať Korčoka účelovými klamstvami, vetami vytrhnutými z kontextu. Kampaň tretích strán zákon zakazuje, hrozí mu pokuta od troch do stotisíc eur. Čo si myslíte, k akému výsledku dospeje vyšetrovacia komisia pod vedením ministra vnútra z Hlasu?“ pokračoval.

SkryťVypnúť reklamu

Dotkol sa odvolania riaditeliek Bibiany a Slovenskej národnej knižnice v Martine.

Súvisiaci článok Novú šéfku Bibiany kultúrna obec nepozná. S ministerkou ich spája Kittsee Čítajte 

Nádej a viera, že sa svet dá zmeniť

Herec a spoluzakladateľ Divadla Kontra v Spišskej Novej Vsi Peter Čižmár si za leitmotív svojho príhovoru zvolil slovo nádej. Povedal, že vo všetkých mestách, kde ľudia preukázali odvahu a protestovali, boli volebné výsledky priaznivejšie v prospech Korčoka.

Zdôraznil, že vládna moc nás straší medveďmi, vojnami, bludmi, ktoré propagandou zamorujú naše hlavy a celé prostredie.

Upozornil, že pred druhým kolom prezidentských volieb musíme byť pripravení na špinavosti v kampani. „Ide o veľmi veľký boj,“ povedal.

Povedal, že ľudia, ktorí chodievajú na protesty, sú rovnakej krvnej skupiny a nemusia sa presviedčať. „Povedzte ľuďom vo svojom blízkom okolí, aby išli voliť, aby sa postavili za demokratické hodnoty,“ vyzval.

SkryťVypnúť reklamu

„Ľudia žijú v neistote, v presvedčení, že nič nezmôžu, nič nezvrátia. Nie je to pravda, spolu sme silní. Máme za sebou históriu premien a víťazstiev, môžeme zmeniť svet, pretože sa nám to už neraz podarilo. Konajme a buďme silní,“ dodal.

Súvisiaci článok Politológ: Bolo to referendum o vláde. Pellegriniho voliči zaspali na vavrínoch Čítajte 

Zlo i dobro

Dospelý bude každý, odvážni len niektorí. Hrá sa o budúcnosť mladej generácie. Týmito slovami uviedol moderátor Suchý na pódiu študentov.

Gymnazistka Soňa Semančíková, nedávno maturovala. Priznala sa, že doposiaľ nenabrala odvahu vystúpiť na proteste. V písomnej časti maturity si vybrala úvahu na tému V každom človeku je dobro aj zlo.

„Voľba je na nás. Čo si z týchto dvoch možností vyberáme my a čo naši politici? Dobro v štáte závisí od občana, odzrkadlí sa vtedy, keď sa všetci spolu budeme vedieť postaviť proti nespravodlivosti a nahlas vyjadríme nesúhlas so zlom páchanom v našej krajine,“ povedala.

Zdôraznila, že mladosť a hľadanie kompasu v sebe ju oprávňuje pýtať sa: sme my občania zrkadlom politiky alebo je to naopak?

Dodala, že prvé kolo prezidentských volieb nám dáva nádej, že slušnosť stále medzi nami žije. „Verím, že správnou voľbou môžeme vrátiť späť slušnosť a toleranciu v tejto nádhernej krajine. Nedajme si ju ukradnúť,“ apelovala.

Súvisiaci článok Frustrácia, obavy, strach z budúcnosti. Nechceme totalitu, apelovali na proteste v Poprade Čítajte 

Slúži len jednému človeku

Gymnazista Matúš Kuzmík chodieva na protesty pravidelne. Vyzdvihol, že účastníkov protestov v Poprade nezastavil ani sneh, ani mráz, ani dážď.

„Rád by som ocenil humor bojovníka proti demokracii Fica, ktorý povedal, že ideme štandardnou demokratickou cestou. Je demokratická cesta to, že sa snažia ovládnuť RTVS, napádať mienkotvorné médiá, zaviesť plošné amnestie v novele Trestného zákona, ovládnuť SIS obídením zákona?“ opýtal sa.

Zdôraznil, že rozhodujúce je druhé kolo prezidentských volieb.

„Aj keď Podržtaška všade rozpráva, ako bude slúžiť ľuďom, všetkým nám je jasné, že bude slúžiť len jednému človeku. Človeku, ktorý je už teraz jednou nohou v Rusku, človeku, ktorý ho využíva ako bábku vtedy, keď treba peknou tváričkou a jamkami v lícach zapôsobiť na ľudí,“ povedal.

Upozornil na to, že Slovensku hrozí politická izolácia.

Súvisiaci článok Vytvorili živú reťaz. V Bratislave sa konal protest na podporu RTVS Čítajte 

Ako detská poistka

Popradčanka Alexandra Matoľáková študuje žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Protestné zhromaždenia považuje za kľúčové v boji za právny štát. Vyjadrila presvedčenie, že mladí ľudia na Slovensku hovoria málo, alebo sú príliš potichu.

Vlani sa zúčastnila na tichom proteste študentov pred Úradom vlády, aby vyjadrili nespokojnosť a nesúhlas s tým, ako sa súčasná vláda správa k novinárom. Stretli sa s otázkami, koľko za účasť od pána Sorosa dostali.

„Spoločnosť vždy reaguje, len my musíme začať rozprávať,“ povedala.

Priznala, že cíti veľkú frustráciu, pocit nespravodlivosti a zúfalstvo. Má jasnú predstavu o tom, ako by to u nás vyzerať nemalo. Dodala, že cíti úzkosť z toho, čo môže prísť.

„Čo? Ochota vymeniť celé Slovensko za čokoľvek iné od ministerského kresla až po zabezpečenie si vlastnej beztrestnosti. Vládna koalícia využíva Slovensko ako rukojemníka v snahe vyrokovať s občanmi najlepšie podmienky pre seba a svojich členov,“ povedala.

Post prezidenta prirovnala k detskej poistke, ktorá „možno nezabráni dieťaťu preliezť ohrádku, no výrazne mu to sťaží, či ho dokonca od tohto nerozumného kroku celkom odradí“.

„Je dôležité, kto o týždeň nakoniec zvíťazí,“ dodala.

Súvisiaci článok Ľubica Blaškovičová: Strach je obrovská moc. A vláda robí všetko pre to, aby sme sa báli Čítajte 

Slušne, ale rázne

Posledným rečníkom bol herec Divadla Astorka Korzo´90, glosátor a pedagóg na Vysokej škole múzických umení Lukáš Latinák.

„Je mi ľúto, že sa musíme takto stretávať, že musíme niekoho presviedčať o zdravom rozume, že tí, ktorí stále klamú, klamať budú a nezmení sa to,“ prihovoril sa Popradčanom.

Zdôraznil, že ako občan si nemôže dovoliť mlčať.

„Nechcem, aby moje deti vyrastali v takých dobách, v ktorých žijeme, keď sme chodili zachraňovať demokraciu pred Mečiarovou vládou, televíziu pred rozpínavosťou Kočnera. Teraz zisťujeme, že príde niekto, kto si robí čo chce - z demokracie si robia rohožku, z pravdy popolník a z našej cti pľuvadlo,“ povedal.

„Chceme žiť v takej krajine, kde sa budeme báť? Chceme žiť v krajine, kde nám ukradnú televíziu? Nechceme,“ vyburcoval dav ku skandovaniu.

Zdôraznil, že sa treba neprávostiam postaviť slušne, ale rázne.

„Držme si palce, nebuďme ticho, dokopeme to do víťazného výsledku o dva týždne. To nebude stačiť, potom budeme musieť pokračovať, pokračovať, pokračovať, až kým sa to tu poriadne nevyzametá,“ povedal.

„Hodí sa mi sem jedno české slovo: Poprad sa s tým musí 'poprat',“ dodal.

Zhromaždenie živo reagovalo na vystúpenia rečníkov, skandovalo „nebudeme ticho“, „hanba“, „nepíšeme azbukou, my píšeme latinkou“, neraz zaznel búrlivý potlesk.

Pred zaspievaním slovenskej hymny sa moderátor Zdeno Suchý poďakoval všetkým, ktorí sa o organizáciu protestov zaslúžili.

Ďalší občiansky protest sa uskutoční v stredu 3. apríla.

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 746
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 250
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 141
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 254
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 936
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 967
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 820
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 390
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu