SLOVENSKÝ RAJ. Pracovníci Správy Národného parku Slovenský raj sa aj v tomto roku musia postarať o žaby v lokalite Cimmermanka v katastrálnom území Kluknavy v Gelnickom okrese.
Ich snahou je zabrániť kolíziám žiab s dopravou pri ich putovaní na miesto rozmnožovania sa.
V tejto súvislosti v uplynulých dňoch ochranári natiahli a zakopali do zeme viac ako 400 metrov fólie.
Prostredníctvom nej sa snažia žaby nasmerovať do existujúcich cestných priepustov a nemusia ich tak prenášať cez cestu.
Fyzicky ich prenášali
Podobný problém so žabami v čase migrácie na jar museli ešte pred časom riešiť aj v Levočskej doline.
Dlhé roky tam stavali plastové zábrany a fyzicky žaby prenášali.
„Žaby museli najskôr naši pracovníci pozbierať a vo vedrách ich potom prenášali na druhú stranu,“ opísal riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil.
V rámci poľsko-slovenskej cezhraničnej spolupráce s názvom Žabia cesta sa tam ale z eurofondov vlani podarilo vybudovať žabovody či žabochody.
Ide o migračné tunely popod cestou.
Zámerom bolo predísť úmrtiu každoročne migrujúcich obojživelníkov z lesa do tamojšej priehrady a späť.
Takýto systém na Spiši použili po prvýkrát a podľa Dražila sa osvedčil
„Krajnice cesty sú riešené tvárnicami, respektíve systémom, ktorý neumožní žabe vkročiť na cestu, ale je prirodzene navádzaná do podchodov, ktoré tam boli vytvorené,“ priblížil.
Budujú ich každý rok
Cimmermanka tak ostáva po Levoči jedinou lokalitou v kompetenčnom území správy národného parku, v ktorej každoročne na jar budujú zábrany.
„Lokálne zaznamenávame migráciu žiab aj na iných miestach, ale spomínanými opatreniami nevieme vyriešiť úplne každú cestu,“ skonštatoval riaditeľ s tým, že práve v Kluknave evidujú najmasívnejší presun žiab.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.