VYSOKÉ TATRY. Vysoké Tatry sa stali dejiskom stretnutia predsedov parlamentov krajín Slavkovského formátu.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár, predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Markéta Adamová Pekarová a predseda Národnej rady Rakúskej republiky Wolfgang Sobotka v nedeľu podvečer absolvovali rokovanie v srdci slovenských hôr.
Stretnutie sa uskutočňuje v rámci líderstva Slovenska vo formáte S3, pričom hlavnými témami spoločného stretnutia sú situácia na Ukrajine, nelegálna migrácia, energetika a energetická bezpečnosť, alternatívne zdroje energií, región západného Balkánu a ďalšie aktuálne témy.
Jednotné stanovisko k vojne
Krajiny Slavkovského formátu v otázke Ukrajiny zastávajú tradične blízke pozície a rokovanie aj v tomto formáte vytvára priestor na diskusiu aktuálnej pomoci Ukrajine.
„Jednotné stanovisko našich krajín je najlepšou odpoveďou smerom k agresorovi. Je nevyhnutné, aby nastolenie mieru bolo efektívne, spravodlivé a trvalé. Je dôležité, aby toto riešenie prišlo v čo najkratšej dobe, avšak s ohľadom na záujmy Ukrajiny,“ poznamenal v úvode šéf parlamentu Boris Kollár.
Integrácia západného Balkánu do Únie
Podpora integrácie krajín západného Balkánu do štruktúr Európskej únie je jednou z ďalších tém, ktorými sa lídri zákonodarných orgánov zaoberali.
Keďže minulý rok nastal posun v dlhoročnej stagnácii pri začatí prístupových rokovaní so Severným Macedónskom a Albánskom a obe krajiny tento míľnik dosiahli, je potrebné sa zaoberať ďalšími spôsobmi podpory týchto krajín v ich eurointegračných ambíciách.
Počet nelegálnych migrantov rastie
V otázke migrácie šéfovia parlamentov diskutovali najmä o nelegálnej migrácii a efektívnosti migračných opatrení zo strany Európskej únie.
Krajiny Slavkovského formátu boli minulý rok svedkami signifikantného nárastu príchodov neregulárnych migrantov najmä cez západobalkánsku trasu.
V kontexte migrácie predstavitelia parlamentov hovorili aj o význame schengenského priestoru a spôsoboch posilňovania jeho externých hraníc.
„Musíme využiť všetky nástroje, ktoré máme už dnes k dispozícii. Mám na mysli predovšetkým potenciál agentúry Frontex a Agentúry Európskej únie pre azyl,“ dodal predseda NR SR.
Témou bola aj energetika
V neposlednom rade boli témami nedeľného rokovania aj energetika, energetická bezpečnosť, alternatívne zdroje energií a spolupráca pri ich získavaní.
Vzhľadom na vplyv, ktorý ruská agresia na Ukrajine spôsobila na energetický trh, je nepochybne dôležité zaoberať sa spôsobmi zvýšenia nezávislosti od ruských energetických nosičov.
Slovenská republika je lídrom S3 od 1. júla 2022, nadväzujúc na líderstvo Českej republiky a od 1. júla tohto roku preberie líderstvo Rakúska republika.
V rámci trojstrannej spolupráce je snaha naďalej využívať aj formát S3+ a teda poskytnúť priestor interakcie s ďalšími krajinami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.