TATRANSKÁ LOMNICA. Expozíciu tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici už zazimovali.
Semienka v črepníkoch prežijú zimu v pareniskách, do jednotlivých alpín ich presadia počas jari.
Vzácne druhy tatranskej flóry budú môcť záujemcovia obdivovať v botanickej záhrade po prestávke na budúci rok v máji.
Semienka poputujú do sveta
Časť vyzbieraných semien však putuje spod Tatier aj do sveta.
Ako ďalej informovala Správa Tatranského národného parku (TANAP), ide o súčasť programu medzinárodnej výmeny semien, do ktorého je zapojená aj Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Na zozname sa v roku 2022 ocitlo celkovo 246 vzoriek, z nich 58 pochádzalo práve z tatranskej expozície.
Vyzbierané semienka v tatranskej botanickej záhrade ochránia počas zimnej sezóny sklíčka, ktoré zabránia predovšetkým ich vyplaveniu zo zeme pri výdatných dažďoch.
„Sneh a mráz im neprekážajú. Práve naopak. Semienka potrebujú, aby premrzli, presne tak ako v prírode,“ uviedli z TANAP-u.
V prvom rade treba zachovať genofond
Zamestnanci botanickej záhrady na jar rastlinky popikírujú, teda rozsadia, aby mali dostatok miesta, chrániť ich musia aj pred ostrým jarným slnkom.
Keď nadíde ten správny čas, rastlinky presadia do jednotlivých alpín.
„Semienka vysievame s tým zámerom, aby sme rastlinky mohli vysadiť v záhrade. Prvoradé je totiž zachovanie genofondu,“ zdôraznila vedúca expozície Janka Černická.
Počas uplynulej štvormesačnej sezóny mohli návštevníci expozície v Tatranskej Lomnici na ploche 3,2 hektára v ôsmich vápencových a žulových alpínach a mokradiach obdivovať viac ako 330 druhov bylín a drevín.
Medzi ne patrilo rastlinstvo podhorských lúk, lesný podrast i vegetácia alpínskeho a subniválneho stupňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.