SPIŠSKÉ PODHRADIE. Na Spišskej Kapitule v Spišskom Podhradí plánujú na jeseň znovuotvoriť Spišské diecézne múzeum, a to po viac ako sedemdesiatich rokoch.
Zamerané bude na dejiny prepošstva, biskupstva a liturgické predmety.
Ako informoval projektový manažér a osobný tajomník emeritného pomocného biskupa Peter Matis, prvé takéto múzeum diecézy bolo zriadené v roku 1933, no zaniklo s nástupom totalitnej moci v roku 1948.
Základom zbierkového fondu múzea je dnes Umeleckohistorická zbierka Spišského biskupstva, ktorá obsahuje viac ako 1 200 kusov liturgických predmetov, obrazov, plastík a predmetov s umeleckohistorickou hodnotou.
Začiatky
Pôvodné Spišské diecézne múzeum zriadil v roku 1933 biskup Ján Vojtaššák.
„Cieľom inštitúcie bola záchrana umeleckohistorických pamiatok z celej diecézy, ale aj vzbudenie úcty a nácvik zaobchádzania s takýmito predmetmi u bohoslovcov,“ vysvetlil riaditeľ Dokumentačného centra Spišskej diecézy Vladimír Olejník.
V tamojšom seminári malo vyhradené dve miestnosti, pričom vitríny s exponátmi boli umiestnené aj na chodbách seminára.
Koncom štyridsiatych rokov však prišlo rušenie cirkevných škôl a iných inštitúcií či poštátňovanie ich budov.
„V auguste 1950 bola poštátnená aj budova Kňazského seminára v Spišskej Kapitule. Dostala ju Československá ľudová armáda, ktorá sem neskôr umiestnila hudobnú školu. Armáda sa zbavila všetkého zariadenia tak, že ho buď priamo zlikvidovala, prípadne vyviezla pre okolité štátne muzeálne a galerijné inštitúcie,“ ozrejmil Olejník.
Veľký počet artefaktov sa však podľa jeho slov podarilo zachrániť vďaka ich evakuácii na rôzne okolité fary, či do Kostola sv. Ladislava v Levoči.
Zrodil sa nápad
Plány na znovuotvorenie diecézneho múzea v Spišskej Kapitule sa objavili hneď po páde režimu v roku 1989.
„Diecézny biskup Mons. František Tondra sa však kvôli naliehavejším otázkam pastorácie, vzdelávania, charitatívnych a sociálnych programov k jeho realizácii nedostal,“ vysvetlil riaditeľ dokumentačného centra.
Od roku 2008 sa začalo s riadnou katalogizáciou umeleckohistorických predmetov patriacich Spišskému biskupstvu, ktorá pokračuje dodnes.
V roku 2020 vtedajší spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka zriadil aj Dokumentačné centrum Spišskej diecézy ako nadregionálnu vedeckovýskumnú, kultúrno-vzdelávaciu a fondovú inštitúciu Spišského biskupstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.